< sekcia Zahraničie

Experti merajú radiáciu v okolí Černobyľskej atómovej elektrárne

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Uzavretá zóna Černobyľskej atómovej elektrárne má rozlohu vyše 2500 kilometrov štvorcových.

Kyjev 16. septembra (TASR) – Experti začali opätovne merať úroveň radiácie v okolí Černobyľskej atómovej elektrárne na Ukrajine, 35 rokov po katastrofe, ktorá sa v nej v apríli 1986 odohrala. Informovala o tom v stredu tlačová agentúra DPA.

Výsledky týchto testov vykonaných v uzavretej zóne, približne 100 kilometrov od ukrajinského hlavného mesta Kyjev, budú odborníci prezentovať na vedeckej konferencii na budúci rok v apríli.

Cieľom operácie je vytvoriť novú mapu zobrazujúcu rádioaktívne znečistenie v danej oblasti. Naposledy sa takéto úplné mapovanie uskutočnilo v 80. rokoch.

Ukrajinskí experti spolupracujú na projekte s nemeckými špecialistami, uviedol Christopher Strobl zo Spolkového úradu pre ochranu pred radiáciou (BfS) so sídlom v meste Salzgitter. Na operácii sa podieľa aj nemecká polícia.

„Máme dva vrtuľníky so 120 povolenými letovými hodinami pre každý z nich," vysvetlil Klaus-Jürgen Jess z nemeckej spolkovej polície. Vrtuľníky vykonávajú merania z výšky 100 metrov, čo umožňuje na diaľku detegovať akúkoľvek oblasť jadra žiarenia.

Experti však nemôžu lietať a merať priamo nad ochranným sarkofágom, ktorý zakrýva poškodený jadrový reaktor. Uzavretá zóna Černobyľskej atómovej elektrárne má rozlohu vyše 2500 kilometrov štvorcových.

Podľa Strobla je na zemi približne 200 meracích bodov, ktoré skontroluje stovka odborníkov, pričom sa použijú aj drony. Strobl vyzdvihol spoluprácu s Ukrajinou. „Ide o veľmi úzku spoluprácu. Takáto výmena skúseností je veľmi dôležitá," dodal.