Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 14. júl 2024Meniny má Kamil
< sekcia Zahraničie

Ukrajina prišla o lode, ruské vlajky sú na všetkých posádkach na Kryme

Ukrajinskí námorníci sa pripravujú opustiť svoju základňu vo Feodosia, Krym Foto: TASR/AP

Rusko intenzívne pokračuje v zriaďovaní svojich orgánov na území Krymskej republiky a Sevastopola.

Moskva/Simferopol 26. marca (TASR) - Ruské vlajky vejú na všetkých 193 objektoch a zariadeniach patriacich donedávna ukrajinským ozbrojeným silám dislokovaným na Krymskom polostrove, informoval náčelník generálneho štábu ruských ozbrojených síl Valerij Gerasimov.

Podľa agentúry Ukrinform Gerasimov dodal, že všetci ukrajinskí vojaci, ktorí prejavili želanie pokračovať v službe v ukrajinskej armáde, odovzdali zbrane, sú mimo vojenských areálov a pripravujú sa na presun na ukrajinskú pevninu.

Spresnil, že v súlade s dohodou medzi ruskou a ukrajinskou stranou týchto ukrajinských vojakov - podľa ruských zdrojov je ich asi 1500 - aj s ich rodinami a osobnými vecami prevezú na pevninu vlakom.

Ukrajinský námorník reaguje na odchod svojich spolubojovníkov zo základe vo Feodosii, Krym
Foto: TASR/AP


Okrem ukrajinských vojenských základní a vojenskej infraštruktúry na polostrove sa ruskí ozbrojenci počas krízy na Kryme zmocnili prakticky všetkých lodí ukrajinskej námornej flotily.

Agentúra Ukrinform dnes informovala, že 80 námorníkov ruskými ozbrojencami obsadenej korvety Ternopiľ dnes deklarovalo, že chcú zostať slúžiť v ukrajinskej armáde, na ruskú stranu prešli len piati členovia ukrajinskej
posádky.

Ukrajinské vojenské lode Slavutič (vpravo) a Ternopil (vľavo) kotvia v prístave v krymskom Sevastopoli 4. marca 2014. Ukrajinský parlament dnes schválil uznesenie, ktorým žiada odchod cudzích vojsk z územia Ukrajiny. Za návrh hlasovalo 239 z 331 zaregistrovaných poslancov.
Foto: TASR/AP


Vedúci centra vojensko-politických štúdií Dmytro Tymčuk dnes na svojej facebookovej stránke informoval, že Ukrajina prišla v konflikte s Ruskom o viac ako 50 lodí svojej flotily - zostalo jej desať plavidiel: dve vojnové lode, tri zabezpečovacie lode, päť člnov.

Rusko intenzívne pokračuje v zriaďovaní svojich orgánov na území Krymskej republiky a Sevastopola. Koordináciou týchto aktivít je vo vláde poverený jej podpredseda Dmitrij Kozak.

Najnovšie ruský minister vnútra Vladimir Kolokoľcev podpísal nariadenie o vytvorení teritoriálnych orgánov ruského ministerstva vnútra v Krymskej republike a Sevastopole, ktoré sa nedávno stali dvoma novými subjektmi Ruskej federácie, čo však okrem Ruska neuznal žiaden štát.

Kolokoľcev sa v pondelok stretol s dôstojníkmi simferopolského oddelenia zásahových jednotiek Berkut a oznámil im, že jednotka sa môže stať súčasťou vojsk ruského ministerstva vnútra, pričom si zachová doterajší názov. Okrem toho vzdal hold odvahe a statočnosti jej príslušníkov počas nedávnych protivládnych nepokojov na Ukrajine.

Krymský Berkut, ktorého jednotky okrem Simferopola sídlili aj v Kerči a Jalte, má spolu asi 400 príslušníkov.