Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 19. jún 2024Meniny má Alfréd
< sekcia Zahraničie

Krymský parlament je za pripojenie k Rusku, referendum bude 16. marca

Ukrajinskí vojaci hliadkujú vstup na vojenskú základňu v čiernomorskom prístave v krymskom Sevastopoli 5. marca 2014. Foto: TASR/AP

Ukrajinská vláda zatiaľ na najnovšie rozhodnutia krymského parlamentu nereagovala, ale premiér Jaceňuk v stredu vyhlásil, že "Krym musí zostať súčasťou Ukrajiny".

Moskva 6. marca (TASR) - Ruská Štátna duma sa môže už na budúci týždeň zaoberať návrhom zákona o možnosti pripojenia Autonómnej republiky Krym k Rusku. V Moskve o tom dnes informoval predseda poslaneckého klubu strany Spravodlivé Rusko Sergej Mironov.

"Keď berieme do úvahy dátum referenda (na Kryme) - 16. marca, je dostatok času na to, aby sme zákon prerokovali v obvyklom režime," dodal Mironov, ktorý je jedným zo spoluautorov návrhu zákona. Ako uviedol pre agentúru ITAR-TASS, zákon "predkladá v snahe zachrániť Krym".

Poslanci krymského parlamentu sa dnes "principiálne" vyslovili za pripojenie Krymu do zväzku Ruskej federácie. Ako dnes v Simferopole uviedol predseda krymského parlamentu Vladimir Konstantinov, ich rozhodnutie musí ešte potvrdiť referendum.

"Dnešné rozhodnutie poslanci prijali ako zodpovední politici. Jednohlasne sa vyslovili za spojenie s Ruskom. Referendum 16. marca, dúfame, potvrdí naše rozhodnutie. Žijeme tu a najlepšie vieme, aká je situácia," uviedol podľa RIA Novosti Konstantinov.

Agentúra ITAR-TASS uviedla, že v súvislosti s dnešným mimoriadnym zasadnutím krymského parlamentu bola odložená Konstantinovova návšteva Moskvy, kam mal odcestovať spolu s predsedom krymskej vlády Sergejom Aksionovom. Nový termín návštevy nie je zatiaľ známy.

Podľa agentúry Reuters situáciou na Ukrajine, ako aj najnovším vývojom na Kryme a rozhodnutím tamojšieho parlamentu sa dnes v Moskve na operatívnej schôdzke zaoberala Rada bezpečnosti Ruskej federácie. Schôdzke predsedal prezident Vladimir Putin, uviedol hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

Okrem principiálneho vyhlásenia o vstupe Autonómnej republiky Krym do zväzku Ruskej federácie a oznámenia termínu konania referenda o štatúte polostrova dnes krymskí poslanci schválili aj rozhodnutie zaslať Putinovi a ruskému Federálnemu zhromaždeniu posolstvo v súvislosti s pristúpením autonómnej republiky k Rusku, v ktorom navrhujú začať procedúru vstupu.

Krymský parlament dnes predtým prijal rozhodnutie o vypísaní referenda o štatúte Krymského polostrova na 16. marca, čím zmenil termín jeho konania, vytýčený pôvodne na 30. marca.

Občania sa budú v referende vyjadrovať k dvom otázkam: či sa Krymský polostrov má stať súčasťou Ruska s právami subjektu Ruskej federácie alebo či sa má obnoviť účinnosť ústavy republiky Krym z roku 1992 a štatút Krymu ako súčasti Ukrajiny, informovala agentúra Ukrinform. V súlade s ústavou z roku 1992 je krymská republika súčasťou Ukrajiny a svoje vzťahy s ňou reguluje prostredníctvom dohovorov a zmlúv, vysvetlila RIA Novosti.

Ruský prezident Vladimir Putin v utorok na tlačovej konferencii vo svojej rezidencii Novo-Ogariovo uviedol, že Rusko sa momentálne nezaoberá možnosťou pripojenia Krymu k Ruskej federácii. Dodal, že "obyvatelia Krymu majú právo v rámci slobody vyjadrovania rozhodnúť o svojom osude". "Právo národa na sebaurčenie nikto nezrušil," zdôraznil.

Kyjevská vláda zatiaľ na najnovšie rozhodnutia krymského parlamentu nereagovala. Jej predseda Arsenij Jaceňuk sa v stredu vyjadril, že Krym musí zostať súčasťou Ukrajiny, ale súčasne dodal, že tento autonómny región môže získať viac právomocí. Pripustil vznik osobitnej komisie, ktorej členovia by zvážili, aké ďalšie právomoci možno udeliť úradom autonómneho Krymu.

Pokiaľ ide o rokovania s proruskou krymskou vládou, jej predseda Sergej Aksionov dnes vyhlásil, že vedenie Krymu nepovažuje súčasnú vládu v Kyjeve za legitímnu, preto zatiaľ nebude reagovať na ponuky začať s poslancami ukrajinského parlamentu rokovania o štatúte polostrova.

Ukrajinské médiá v súvislosti s rozhodnutiami krymského parlamentu a novej proruskej vlády pripomínajú rozhodnutie oblastného správneho súdu v Kyjeve, ktorý začiatkom týždňa pozastavil účinnosť viacerých rozhodnutí krymského parlamentu, a to vrátane vypísania a konania referenda.