Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 22. júl 2024Meniny má Magdaléna
< sekcia Zahraničie

Ukrajina: Na Kryme sme zasiahli tri ruské systémy protivzdušnej obrany

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Ukrajinské útoky zasiahli systém S-400 v meste Džankoj a dva menej moderné systémy S-300 pri mestách Jevpatorija a Čornomorske.

Kyjev/Moskva 10. júna (TASR) - Ukrajine sa počas nočného raketového útoku na Krym podarilo zničiť tri ruské systémy protivzdušnej obrany, oznámil v pondelok generálny štáb ukrajinskej armády. TASR o tom informuje podľa správy agentúry Reuters.

Ukrajinské útoky zasiahli systém S-400 v meste Džankoj a dva menej moderné systémy S-300 pri mestách Jevpatorija a Čornomorske. Ukrajinská armáda tak spôsobila významné straty ruskej protivzdušnej obrane, uviedol generálny štáb ukrajinskej armády.

Reuters upozorňuje na to, že tvrdenia Ukrajiny nie je možné nezávisle overiť. Ruské ministerstvo obrany tieto informácie bezprostredne nekomentovalo. Na sociálnych sieťach však boli hlásené výbuchy pri mestách Jevpatorija a Džankoj.

Ukrajinská armáda uviedla, že pri útokoch sa jej podarilo vyradiť radary ruských systémov. "Nijaká z našich rakiet nebola zachytená 'vysoko účinnou' vzdušnou obranou nepriateľa," uviedla ukrajinská armáda na sociálnej sieti Telegram.

Rusko z Krymského polostrova, ktorý anektovalo v roku 2014, pravidelne odpaľuje balistické rakety na juh územia Ukrajiny. Od začiatku invázie Ruska na Ukrajinu však už aj kyjevské sily podnikli viacero útokov na ruské ciele na Kryme a spôsobili výrazné škody ruskej Čiernomorskej flotile, pripomína Reuters.

Koncom mája Ukrajina oznámila, že poškodila dva trajekty, ktoré premávali medzi Krymom a pevninským Ruskom. Predtým poškodila aj samotný most.