Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 19. jún 2024Meniny má Alfréd
< sekcia Zahraničie

Ukrajina: Najmenej tri osoby zranili pri ruskom ostreľovaní Chersonu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj 1. júna 2023. Foto: TASR/AP

Chersonskú oblasť na juhu Ukrajiny navštívil vo štvrtok ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Kyjev 8. júna (TASR) - Najmenej traja ľudia utrpeli vo štvrtok zranenia pri ruskom ostreľovaní juhoukrajinského mesta Cherson. V tom čase tam prebiehala evakuácia obyvateľov zo zaplavených ulíc po pretrhnutí hrádze neďalekej Kachovskej vodnej nádrže. TASR správu prevzala z webovej stránky denníka The Guardian, ktorý sa odvolal na miestnu políciu.

"Ostreľovanie ťažkými zbraňami sa začalo práve počas evakuácie občanov, ktorých domovy boli zaplavené," uviedlo vo vyhlásení ukrajinské ministerstvo vnútra. Opätovne uviedlo, že Rusko opustilo ľudí na území, ktoré v Chersonskej oblasti Moskva okupuje, a nestará sa o ich bezpečie, hoci po zničení priehrady uviazli v zatopených obciach. Niektorí obyvatelia márne čakajú na strechách svojich domov na pomoc, informovali médiá.

"Rusko naďalej bráni Ukrajine v záchrane toho najcennejšieho - ľudských životov," dodalo ukrajinské ministerstvo vnútra.

Chersonskú oblasť na juhu Ukrajiny navštívil vo štvrtok ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

"Pracovná cesta do Chersonskej oblasti... Diskutovali sme o mnohých dôležitých otázkach vrátane situácie v regióne v dôsledku katastrofy, evakuácie obyvateľov z možných záplavových zón, zníženia rizík vyplývajúcich z pretrhnutia priehrady či poskytnutia podpory ľuďom v zaplavených oblastiach," napísal Zelenskyj v príspevku na platforme Telegram.

Ukrajinský prezident v Chersone rokoval aj o obnovení tamojšieho ekosystému.

Gubernátor Chersonskej oblasti Olexandr Prokudin uviedol, že voda z pretrhnutej Kachovskej priehrady zaplavila už viac než 600 štvorcových kilometrov územia na Kyjevom ovládanom pravom brehu i na Ruskom okupovanom ľavom brehu rieky Dneper.