Quantcast
< sekcia Zahraničie

Ukrajina nesúhlasí s odobratím práva na organizovanie Eurovízie 2023

Na snímke ukrajinská hiphopová skupina Kalush Orchestra sa teší z víťazstva na 66. ročníku Eurovízie v Turíne v nedeľu 15. mája 2022. Foto: TASR / AP

Vedúci správnej rady UA:PBC Mykola Černotyckyj vyjadril ľútosť v súvislosti s vyhlásením EBU, ktoré označil za neústretové, a informoval, že UA:PBC žiada partnerov o ďalšie rokovania.

Kyjev 17. júna (TASR) - Ukrajina nesúhlasí s rozhodnutím Európskej vysielacej únie (EBU), ktorým jej odobrala právo organizovať budúcoročnú pesničkovú súťaž Eurovízia. EBU sa odovolala na bezpečnostné dôvody súvisiace s ruskou inváziou na Ukrajinu.

"Budeme požadovať zmenu tohto rozhodnutia, pretože veríme, že budeme schopní splniť všetky záväzky... Požadujeme dodatočné rokovania o usporiadaní Eurovízie 2023 na Ukrajine," uviedol vo svojom vyhlásení zverejnenom na Facebooku ukrajinský minister kultúry Olexandr Tkačenko.

Vysvetlil, že usporiadanie Eurovízie 2023 na Ukrajine by bolo silným signálom, že svet podporuje Ukrajinu. Vyjadril tiež presvedčenie, že Ukrajine sa podarí splniť všetky záväzky súvisiace s podujatím, preto požaduje dodatočné rokovania ohľadom konania Eurovízie 2023 na Ukrajine.

Právo organizovať túto súťaž Ukrajina dostala po tom, ako ukrajinská skupina Kalush Orchestra v máji triumfovala na Eurovízii v talianskom Turíne s piesňou "Stefanija". Podľa tradície hostiteľskou krajinou nasledujúceho ročníka súťaže je vždy víťaz z predchádzajúceho roka.

EBU však "s hlbokou ľútosťou" konštatovala, že na Ukrajine, ktorá od konca februára čelí ruskej vojenskej agresii, nebude možné poskytnúť bezpečnostné ani prevádzkové záruky potrebné na usporiadanie takejto súťaže. Preto sa obrátila na britskú spoločnosť BBC, aby hostila Eurovíziu 2023, keďže v májovom finále na druhom mieste skončil Brit Sam Ryder so skladbou "Space Man".

Ukrajinská verejnoprávna televízia UA:PBC - ako potenciálny hostiteľ súťaže - v piatok vo svojom vyhlásení informovala, že celý mesiac, ktorý uplynul od víťazstva Kalush Orchestra, spolu s ukrajinskými štátnymi a miestnymi orgánmi v rámci príprav súťaže hľadala možnosti riešenia a vytipovala tri lokality, kde by sa mohla konať.

Prvá možnosť je hlavné mesto Kyjev, kde sa súťaž Eurovízia konala už v rokoch 2005 a 2017. Druhým tipom je mesto Ľvov na západe Ukrajiny v blízkosti Poľska a tretím je Zakarpatsko - región na hraniciach Ukrajiny s Maďarskom a Slovenskom.

Vedúci správnej rady UA:PBC Mykola Černotyckyj vyjadril ľútosť v súvislosti s vyhlásením EBU, ktoré označil za neústretové, a informoval, že UA:PBC žiada partnerov o ďalšie rokovania.