< sekcia Zahraničie

Nové prímerie v ukrajinskom Donbase sa dodržiava

krajinský prezident Volodymyr Zelenskyj (vpravo) a jeho manželka Olena hádžu volebné lístky do volebnej urny vo volebnej miestnosti v ukrajinskom Kyjeve 21. júla 2019. Na Ukrajine sa začali v nedeľu ráno predčasné parlamentné voľby, v ktorých obyvatelia rozhodujú o novom zložení Najvyššej rady. Hlasovacie právo má približne 30 miliónov obyvateľov krajiny. Volebné miestnosti sa na Ukrajine otvorili o 08.00 h a zostanú otvorené do 20.00 h miestneho času. Foto: TASR/AP

Na Ukrajine v nedeľu rozhoduje približne 30 miliónov voličov o novom zložení parlamentu.

Kyjev/Doneck/Luhansk 21. júla (TASR) - Nové prímerie na východe Ukrajiny strany konfliktu počas dňa parlamentných volieb zatiaľ dodržiavajú. Niekoľko hodín od vstupu prímeria do platnosti zástupcovia ukrajinskej armády, ako aj proruských separatistov v nedeľu potvrdili, že ho druhá strana zachováva, informovala agentúra DPA.

Prvá dohoda o prímerí v Donbase od májového nástupu nového ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského začala platiť v sobotu o polnoci miestneho času (23.00 h SELČ). Ide o výsledok rokovaní trojstrannej kontaktnej skupiny pre urovnanie konfliktu na východe Ukrajiny. V minulosti však už stroskotalo najmenej 18 takýchto dohôd, približuje DPA.

Povstanie proruských separatistov vypuklo v dvoch východoukrajinských regiónoch - Doneckej a Luhanskej oblasti - pred piatimi rokmi, keď v Kyjeve zosadili proruského prezidenta Viktora Janukovyča. Konflikt si podľa odhadov OSN vyžiadal už približne 13.000 mŕtvych, pričom len ukrajinská vláda od začiatku tohto roka hlásila vyše 50 zabitých a 250 zranených vojakov.

Na Ukrajine v nedeľu rozhoduje približne 30 miliónov voličov o novom zložení parlamentu. Zelenského strana Sluha národa je jasným favoritom. V oblastiach ovládaných separatistami sa hlasovanie nekoná.