Quantcast
< sekcia Zahraničie

Ukrajina ocenila pokračovanie rokovaní medzi USA a Ruskom

Na snímke šéf ukrajinskej diplomacie Dmytro Kuleba počas tlačovej konferencie s americkým ministrom zahraničných vecí Antonym Blinkenom v Kyjeve v stredu 19. januára 2022. Foto: TASR/AP

Lavrov vyslovil očakávanie, že jeho stretnutie s Blinkenom pomôže Spojeným štátom pripraviť odpovede na návrhy bezpečnostných záruk, ktoré pred vyše mesiacom predostrelo Rusko.

Kyjev 21. januára (TASR) - Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba ocenil v piatok pokračovanie rokovaní medzi Spojenými štátmi a Ruskom s cieľom zmierniť napätie. Informovala o tom agentúra AFP.

"Je dobré vedieť, že diplomatická stopa kontaktov s Ruskom zostáva aktívna," napísal Kuleba na Twitteri po telefonickom rozhovore s americkým ministrom zahraničných vecí Antonym Blinkenom.

Stalo sa tak po piatkových rozhovoroch medzi Blinkenom a ruským ministrom zahraničných vecí Sergejom Lavrovom, ktoré sa konali v Ženeve.

Lavrov vyslovil očakávanie, že jeho stretnutie s Blinkenom pomôže Spojeným štátom pripraviť odpovede na návrhy bezpečnostných záruk, ktoré pred vyše mesiacom predostrelo Rusko. Podľa Lavrova americká strana prisľúbila, že písomnú odpoveď na tieto ruské návrhy poskytne na budúci týždeň.

Blinken po rokovaniach vyhlásil, že opäť varoval Moskvu pred inváziou na Ukrajinu. Nevylúčil však prípadnú schôdzku medzi prezidentom USA a šéfom Kremľa. Ešte v stredu počas návštevy Kyjeva označil explicitný zákaz vstupu Ukrajiny do NATO za "absolútne nepoužiteľnú" myšlienku.

Ruské ministerstvo zahraničných vecí vo vyhlásení po piatkových rozhovoroch uviedlo, že Blinken bol informovaný, že "ďalšie ignorovanie legitímnych obáv Ruskej federácie... bude mať najvážnejšie dôsledky".