Quantcast
< sekcia Zahraničie

Ukrajinský parlament schválil vytvorenie Národnej gardy

Ukrajinskí vojaci z domobrany dostávajú vojenské inštrukcie od veliteľa na Námestí Nezávislosti v Kyjeve 4. marca 2014 Foto: TASR/AP Photo

Ukrajinský minister vnútra Arsen Avakov v noci nadnes uviedol, že mobilizácia do Národnej gardy Ukrajiny sa môže začať okamžite po prijatí príslušného zákona.

Kyjev 13. marca (TASR) - Ukrajinský parlament dnes rozhodol o vytvorení Národnej gardy, medzi ktorej kompetencie bude patriť aj ochrana štátnych hraníc a boj s terorizmom.

Návrh zákona, ktorý do parlamentu predložil jeho predseda a dočasný prezident Oleksandr Turčynov, podporilo 262 poslancov.

Národná garda má mať charakter vojenskej formácie s cieľom chrániť zákon. Patriť bude pod ministerstvo vnútra. Predpokladá sa, že v mierových časoch bude úlohou jej príslušníkov ochrana verejného poriadku, štátnikov, diplomatov či strategicky významných objektov. Ich poslaním bude aj zabrániť ozbrojeným konfliktom a iným provokáciám na štátnej hranici, ako aj zneškodňovanie ozbrojených zločincov, informovala agentúra Ukrinform. Národná garda by mala mať okolo 33.300 príslušníkov.

Národná garda existovala na Ukrajine aj v rokoch 1991-2000, pričom do roku 1995 bola podriadená parlamentu, neskôr prezidentovi. Patrili k nej elitné armádne jednotky osobitného určenia, ktoré boli dislokované na území krajiny.

Ukrajinský minister vnútra Arsen Avakov v noci nadnes uviedol, že mobilizácia do Národnej gardy Ukrajiny sa môže začať okamžite po prijatí príslušného zákona.

Na svojej stránke na sociálnej sieti Facebook napísal, že v krátkom čase sa tak do oddielov národnej gardy môže zaradiť 20.000 dobrovoľníkov. Dodal, že od vyhrotenia situácie na Kryme sa na vojenských správach zaregistrovalo už asi 50.000 záložníkov, ktorí sú pripravení brániť krajinu pred prípadnou agresiou.

Prvé tábory, kde sa bude konať výcvik zmobilizovaných záložníkov pre národnú gardu, sa začnú budovať v piatok, napísal Avakov podľa agentúry Ukrinform. Spresnil, že vláda na tento účel vyčlenila finančné prostriedky.