Quantcast
< sekcia Zahraničie

Ukrajina poprela, že Rusi zničili raketové systémy HIMARS

Americký raketový systém HIMARS. Foto: TASR/AP

CNN upozornila, že ani jedno z uvedených tvrdení nedokázala overiť z nezávislých zdrojov.

Kyjev 6. júla (TASR) - Ukrajina obvinila v stredu Rusko zo šírenia nepravdivých informácií po tom, ako Moskva oznámila, že v Doneckej oblasti zničila raketové odpaľovacie systémy HIMARS americkej výroby. TASR o tom informuje na základe správy americkej televízie CNN.

"Ruskí propagandisti aktívne šíria nepravdivé informácie o údajnom zničení amerického raketového systému HIMARS," napísali ukrajinské ozbrojené sily vo vyhlásení. "Zdôrazňujeme, že táto správa nezodpovedá realite a nie je ničím iným ako dezinformáciou," dodali.

Ruské ministerstvo obrany v stredu oznámilo, že ruské sily počas víkendu zničili v Doneckej oblasti dva raketové odpaľovacie systémy HIMARS americkej výroby a sklady zbraní, v ktorých boli aj rakety. Ministerstvo zverejnilo aj videozáznam, ktorý údajne zachytáva tento útok.

CNN upozornila, že ani jedno z uvedených tvrdení nedokázala overiť z nezávislých zdrojov.

Washington prisľúbil, že Kyjevu dodá osem systémov HIMARS na obranu proti ruským inváznym jednotkám. K dnešnému dňu boli do bojov na Ukrajine nasadené štyri, pripomína CNN.

"Raketové systémy dodané Spojenými štátmi neustále spôsobujú ničivé zásahy na strategicky dôležité body nepriateľa, ktoré vedú ku kolosálnym stratám techniky a personálu okupačných síl," dodala ukrajinská armáda.