Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 26. marec 2023Meniny má Emanuel
< sekcia Zahraničie

Zastavme paľby na oboch stranách, žiada Porošenko

Na archívnej snímke ukrajinský prezident Petro Poročenko poskytuje rozhovor novinárom po skončení mierových rozhovorov o konflikte na Ukrajine v Minsku vo štvrtok 12. februára 2015. Foto: TASR/AP

Prímerie na východe Ukrajiny začne platiť 15. februára o 00.00 h miestneho času.

Kyjev 13. februára (TASR) - Ukrajinský prezident Petro Porošenko dnes varoval, že ak 15. februára na východe Ukrajiny nedôjde k obojstrannému zastaveniu paľby, Ukrajina sa obráti na Európsku radu.Porošenko, ktorý sa dnes v Kyjeve stretol s maďarským premiérom Viktorom Orbánom, podľa agentúry Ukrinform spresnil, že nemecká kancelárka Angela Merkelová a francúzsky prezident Francois Hollande na rokovaniach tzv. normandskej štvorky v Minsku nezastupovali len svoje krajiny, ale "mali mandát za celú Európsku radu".

Ukrajinský prezident zdôraznil dôležitosť zastavenia paľby, pretože kvôli nej Ukrajina každý deň platí vysokú cenu v podobe mnohých obetí na životoch z radov civilistov a príslušníkov ukrajinskej armády.Porošenko pripomenul dnešné ostreľovanie mesta Artemivsk, kde prišli život traja civilisti, vrátane sedemročného dieťaťa, ako aj paľbu z raketových systémov, ktorá zasiahla mesto Hirnyk.

"Po tom, čo sme dosiahli v Minsku, toto nie je len útok na ukrajinských civilistov, to je útok na výsledky z Minska," upozornil Porošenko.

Porošenko sa maďarskému premiérovi poďakoval za podporu ukrajinskej nezávislosti, územnej celistvosti a suverenity, ako aj za humanitárnu pomoc a za obnovu dodávok plynu na Ukrajinu cez Maďarsko.Prímerie na východe Ukrajiny začne platiť 15. februára o 00.00 h miestneho času. Na rokovaniach v Minsku bola ďalej dosiahnutá dohoda o stiahnutí ťažkého delostrelectva a vytvorení bezpečnostnej zóny v šírke 50-140 kilometrov, ako aj o opatreniach, ktoré budú smerovať k trvalému politickému urovnaniu situácie.