Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 25. máj 2024Meniny má Urban
< sekcia Zahraničie

Ukrajina používa rakety dlhého dosahu tajne poskytnuté Američanmi

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Nové rakety poskytujú Ukrajine takmer dvojnásobný dostrel - až 300 kilometrov - oproti strelám so stredným dosahom, aké Ukrajina dostala od USA vlani v októbri.

Ak si želáte, aby počítač prečítal text článku, použite prehrávač nižšie.
00:00 / 00:00
Washington 24. apríla (TASR) - Ukrajine začala prvýkrát používať balistické rakety dlhého doletu, ktoré jej tajne poskytli Spojené štáty. Takto útočila minulý týždeň na ruské vojenské letisko na Kryme a v noci aj na ruské sily v ďalších okupovaných oblastiach. V stredu to uviedli americkí predstavitelia. TASR prevzala informácie od tlačovej agentúry AP.

Ukrajinskí lídri sa už dlho tieto zbrane snažili získať. Nové rakety poskytujú Ukrajine takmer dvojnásobný dostrel - až 300 kilometrov - oproti strelám so stredným dosahom, aké Ukrajina dostala od USA vlani v októbri. Jeden z predstaviteľov povedal, že USA poskytnú ďalšie takéto rakety v novom balíku vojenskej pomoci, ktorý prezident Joe Biden podpísal v stredu.

Biden schválil dodávku vojenského taktického raketového systému s dlhým doletom, známeho ako ATACMS, začiatkom marca a USA ich "značné množstvo" zaradili do balíka s vojenskou pomocou za 300 miliónov dolárov, ako vtedy oznámili, uviedol jeden predstaviteľ.

Dvaja americkí predstavitelia, ktorí si želali zostať v anonymite, pretože nemajú povolenie diskutovať o dodávke pred jej zverejnením, neuviedli presný počet rakiet dodaných minulý mesiac a ani striel v najnovšom balíku vojenskej pomoci.

Ukrajina je nútená rozdeľovať svoje zbrane na prídel a čelí aj zvýšeným ruským útokom.

Kyjev žiadal systémy dlhého doletu, pretože rakety poskytujú životne dôležitú schopnosť útočiť na ruské ciele, ktoré sú oveľa ďalej. To umožňuje ukrajinským silám zostať v bezpečí mimo dostrelu.

Informácie o týchto dodávkach držali v tichosti natoľko, že o ich dodaní na Ukrajinu nevedeli ani zákonodarcovia a ďalší ľudia, ktorí v posledných dňoch žiadali, aby USA tieto zbrane poslali.

USA tajne poslali Ukrajine rakety ATACMS s dlhým doletom, potvrdilo ministerstvoSpojené štáty poslali rakety dlhého doletu ATACMS na Ukrajinu a sú určené na použitie na jej území. Zbrane prišli na Ukrajinu tento mesiac. V stredu to oznámilo americké ministerstvo zahraničných vecí. TASR prevzala informácie z tlačovej agentúry AFP.

"Môžem potvrdiť, že Spojené štáty poskytli Ukrajine rakety ATACMS s dlhým doletom na priamy príkaz prezidenta," povedal novinárom hovorca ministerstva Vedant Patel.

Tieto zbrane boli súčasťou marcového vojenského balíka pre Ukrajinu a nejde o tie, ktoré najnovšie schválil Kongres a podpísal prezident Joe Biden. "Neoznamovali sme to, aby sme zachovali operačnú bezpečnosť Ukrajiny, na ich žiadosť," uviedol Patel s tým, že "rakety pricestovali na Ukrajinu tento mesiac".

Biely dom predtým potvrdil, že Spojené štáty poslali Ukrajine variant ATACMS s kratším doletom, ktorý môže prekonať 165 kilometrov. Typ s najdlhším doletom dokáže zasiahnuť ciele vzdialené až 300 kilometrov.

Potvrdenie rakiet s najdlhším doletom prišlo od ministerstva zahraničných vecí v ten istý deň, ako prezident Biden podpísal návrh zákona poskytujúceho novú vojenskú pomoc Ukrajine za 61 miliárd dolárov. Toto umožní Pentagónu oznámiť, že posiela balík pomoci Ukrajine, ktorý tak veľmi potrebuje - delostreleckú a protivzdušnú muníciu.