Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 3. marec 2024Meniny má Bohumil, Bohumila
< sekcia Zahraničie

Ukrajina pracuje s Ruskom na výmene všetkých vojnových zajatcov

Zajatí členovia ukrajinských vládnych síl čakajú na výmenu vymenené v blízkosti mesta Doneck, 28. september 2014 Foto: TASR/AP

Podľa tejto predstavy majú prepustiť všetkých Ukrajincov v ruskom zajatí výmenou za všetkých ruských vojakov zajatých ukrajinskými silami.

Kyjev 24. apríla (TASR) – Ukrajina vedie s Ruskom rozhovory o výmene všetkých vojnových zajatcov. Uviedol to v pondelok riaditeľ ukrajinskej vojenskej spravodajskej služby Kyrylo Budanov. TASR správu prevzala z agentúry DPA.

"Áno, blížime sa k tomu," povedal Budanov, ktorý má na starosti výmeny zajatcov, pre tlačovú agentúru RBK Ukrajina. Podľa tejto predstavy majú prepustiť všetkých Ukrajincov v ruskom zajatí výmenou za všetkých ruských vojakov zajatých ukrajinskými silami.

Dosiaľ obe krajiny pri takýchto výmenách zvyčajne prepúšťali rovnaké počty zadržaných vojakov. Koľko ich celkovo zajali, nie je známe. Rusko má však údajne podstatne viac ukrajinských zajatcov ako Ukrajina ruských.

Šéf ukrajinskej vojenskej rozviedky tiež uviedol, že výmena zajatcov ešte počas vojny je "bezpríkladným prípadom v dejinách". Ukrajina sa už 14 mesiacov bráni proti ruskej invázii. Podľa Kyjeva sa pri doterajších výmenách z ruského zajatia dostalo viac ako 2300 Ukrajincov.