Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 27. február 2024Meniny má Alexander
< sekcia Zahraničie

Prezident Ukrajiny Zelenskyj mal pozitívny test na koronavírus

Na archívnej snímke ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj s ochranným rúškom počas stretnutia v súvislosti so šírením nového typu koronavírusu v krajine v Kyjeve v stredu 22. apríla 2020. Foto: TASR/AP

Zelenskyj podľa agentúry Interfax-Ukrajina avizoval, že v krajine čoskoro zavedú takzvanú víkendovú karanténu.

Kyjev 9. novembra (TASR) - Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj mal pozitívny výsledok testu na nový koronavírus. Podľa agentúry Ukrinform to v pondelok oznámil na sociálnej sieti Facebook.

"Na svete neexistujú šťastlivci, pre ktorých by (ochorenie) COVID-19 nebolo hrozbou. Napriek všetkým karanténnym opatreniam som aj ja dostal pozitívny výsledok (testu)," napísal Zelenskyj. Prezident dodal, že sa cíti dobre, a sľúbil, že absolvuje karanténu a naďalej si bude plniť svoje povinnosti.

Podľa agentúry AFP túto informáciu následne potvrdila aj Zelenského kancelária.

Zelenskyj krátko predtým podľa agentúry Interfax-Ukrajina avizoval, že v krajine čoskoro zavedú takzvanú víkendovú karanténu.
Na archívnej snímke seniorky s ochrannými rúškami kráčajú po ulici v Kyjeve vo štvrtok 15. októbra 2020.
Foto: TASR/AP

"Dočasný karanténny režim cez víkend, približne na niekoľko týždňov, nám môže pomôcť vyhnúť sa tvrdému lockdownu. Zabránime tak veľkému nárastu v počte pacientov a budeme mať čas na prípravu potrebného počtu lôžok," uviedol Zelenskyj.

Ukrajinský minister zdravotníctva Maxim Stepanov vysvetlil, že to znamená, že v sobotu a nedeľu budú fungovať len obchody s potravinami, lekárne, verejná doprava, čerpacie stanice a veterinárne lekárne, píše agentúra Unian. Reštaurácie, kaviarne a iné stravovacie zariadenia budú uzavreté, pričom jedlo či nápoje si zákazníci budú smieť vziať iba so sebou.

Na Ukrajine od začiatku pandémie zaznamenali už celkovo 469.018 prípadov nákazy koronavírusom a 8565 súvisiacich úmrtí. V sobotu v krajine hlásili rekordných 10.746 nových prípadov nákazy.

Kabinet ministrov 13. októbra predĺžil karanténne opatrenia na Ukrajine do konca tohto roka.