Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 12. júl 2024Meniny má Nina
< sekcia Zahraničie

Ukrajina si od Ruska prevzala telesné pozostatky 254 padlých vojakov

Záchranári odnášajú telo obete po raketovom útoku ruskej armády na mesto Kryvyj Rih na juhu Ukrajiny v stredu 12. júna 2024. Foto: TASR/AP

Padlí ukrajinskí vojaci majú byť najprv identifikovaní a až potom odovzdaní svojim rodinám, aby ich mohli pochovať.

Kyjev 14. júna (TASR) - Ukrajina si v piatok od Ruska prevzala telesné pozostatky svojich 254 padlých vojakov. Oznámilo to ukrajinské koordinačné centrum pre vojnových zajatcov a zverejnilo fotografie viacerých bielych nákladných áut na neidentifikovanom kontrolnom stanovišti, informuje TASR podľa správy agentúry DPA.

Do repatriácie sa podľa Kyjeva zapojilo viacero ministerstiev, ale aj inštitúcií, ako napríklad Medzinárodný výbor Červeného kríža (MVČK). Dovedna 221 z týchto vojakov padlo v bojoch v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny, zatiaľ čo zvyšní boli zabití v Záporožskej a Luhanskej oblasti.

Padlí ukrajinskí vojaci majú byť najprv identifikovaní a až potom odovzdaní svojim rodinám, aby ich mohli pochovať. Podrobnosti o prípadnej recipročnej repatriácii padlých vojakov na ruskej strane neboli bezprostredne známe.

Dialóg Ruska s Ukrajinou je od začiatku ruskej invázie vo februári 2022 obmedzený v podstate len na výmenu zajatcov či repatriácie padlých vojakov.