Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 11. december 2023Meniny má Hilda
< sekcia Zahraničie

Ukrajina sľubuje rýchlu odvetu za vlnu raketových a dronových útokov

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Podľa ukrajinských predstaviteľov ruské jednotky od nedeľňajšej noci vypálili na Ukrajinu viac ako 70 dronov a rakiet, pričom veľkú väčšinu z nich ukrajinská protivzdušná obrana zneškodnila.

Kyjev 29. mája (TASR) - Náčelník hlavnej správy rozviedky ukrajinského ministerstva obrany Kyrylo Budanov v pondelok prisľúbil odplatu za najnovšiu vlnu masívnych ruských raketových útokov a útokov dronmi na Kyjev a ďalšie mestá Ukrajiny.

Táto odveta príde "veľmi skoro", varoval Budanov v rozhovore pre médiá, z ktorého okrem iných citovali britská stanica Sky News i francúzsky denník Le Monde.

"Všetkých tých v Rusku, ktorí stále verili, veria alebo možno snívajú, že môžu zastrašiť Ukrajinu, chcem sklamať - nie je to pravda. Všetci boli a stále sú na svojich miestach a pokračujú vo svojej práci," vyhlásil Budanov.

Dodal: "Všetci tí, ktorí sa nás snažili vystrašiť a snívali, že to bude mať nejaký účinok, budú čoskoro ľutovať. Naša reakcia nebude meškať. Každý sa o všetkom čoskoro presvedčí."

Podľa ukrajinských predstaviteľov ruské jednotky od nedeľňajšej noci vypálili na Ukrajinu viac ako 70 dronov a rakiet, pričom veľkú väčšinu z nich ukrajinská protivzdušná obrana zneškodnila.

Ukrajinská armáda vo svojej zvodke informovala, že v pondelok popoludní bolo na Ukrajinu vypálených 11 rakiet typu Iskander-M a Iskander-K.

Hovorca leteckých síl ukrajinskej armády Jurij Ihnat spresnil, že Iskander-M je balistická raketa a Iskander-K sa označuje ako strela s plochou dráhou letu

Sky News ozrejmila, že balistické rakety sa pohybujú rýchlejšie a je ťažšie ich zachytiť, ale ukrajinská armáda trvá na tom, že všetkých 11 rakiet, ktoré boli počas dňa vypálené smerom na Kyjev, bolo zostrelených.

Ihnat v pondelok v ukrajinskej televízii pripustil aj možnosť, že použité mohli byť rakety S-300 a S-400.

Informoval, že "smer útoku bol zo severu," pričom však už neviedol, či dané rakety vypálili ruské jednotky umiestnené v južnom Bielorusku alebo v Rusku.

Na otázku, či boli v akcii aj nedávno dodané americké raketové batérie Patriot, Ihnat odpovedal: "Myslím si, že si môžete domyslieť, že ak boli zostrelené rakety Iskander-M, potom sa dá usúdiť, aké prostriedky boli použité na zasiahnutie takýchto cieľov, balistických cieľov."

Kyjevská mestská vojenská správa uviedla, že útok, ktorý Kyjev zažil v pondelok - výnimočne za bieleho dňa -, bol v poradí už šestnásty na hlavné mesto od začiatku mája.

"Nepriateľ teda zmenil taktiku - po výlučne nočných útokoch udrel na mesto počas dňa, keď bola väčšina obyvateľov v práci alebo vonku. Inými slovami, Rusi jasne demonštrujú, že ich cieľom je likvidácia civilného obyvateľstva," uvádza sa vo vyhlásení kyjevskej samosprávy.