< sekcia Zahraničie

Ukrajina tvrdí, že Rusi zadržali vyše 50 krymských Tatárov

Na archívnej snímke krymskí Tatári. Foto: TASR/AP

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na Twitteri vyzval na prepustenie zadržaných krymských Tatárov.

Kyjev 5. septembra (TASR) - Ruské bezpečnostné zložky zadržali na Kryme viac ako 50 krymských Tatárov, informovala agentúra AP s odvolaním sa na sobotňajšie vyhlásenie ukrajinských úradov. Ruské úrady sa k situácii bezprostredne nevyjadrili.

Podľa ukrajinského ministerstva zahraničných vecí ruská Federálna bezpečnostná služba (FSB) zadržala v piatok a v sobotu päť krymskotatárskych aktivistov vrátane Narimana Dželala, podpredsedu Medžlisu (neformálneho parlamentu krymských Tatárov).

Ukrajinská ombudsmanka Ľudmyla Denisovová doplnila, že FSB prehľadala ich domovy.

V reakcii na to sa pred pobočkou FSB v krymskom meste Simferopol zhromaždilo viac ako 50 krymských Tatárov a protestovalo proti zadržaniu svojich druhov.

"V dôsledku toho bolo zadržaných viac ako 50 krymských Tatárov," napísala Denisovová na Facebooku. "Násilne ich strčili do autobusov, zbili a previezli na rôzne policajné stanice na dočasne okupovanom Kryme, kde ich vypočúvajú bez prítomnosti právnikov," uviedla Denisovová. Dodala, že medzi zadržanými sú aj dvaja novinári, a vyzvala "celé medzinárodné spoločenstvo, aby využilo všetky možné páky... s cieľom ukončiť represie voči pôvodnému obyvateľstvu".

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na Twitteri vyzval na prepustenie zadržaných krymských Tatárov: "Obyvatelia Krymu sa opäť uchýlili k prenasledovaniu krymských Tatárov. V ich domovoch prebiehajú pravidelné razie a zadržania. Všetci zadržaní musia byť prepustení!"

Ukrajinské ministerstvo zahraničia konštatovalo, že najnovšia vlna zadržania bola "odplatou za účasť na ustanovujúcom summite Krymskej platformy" a predstavuje "najnovšiu zo série represií zo strany Ruska, ktoré sú zamerané na zastrašovanie predstaviteľov krymskotatárskeho ľudu a ich vyháňanie z dočasne obsadeného polostrova".

Minulý týždeň Ukrajina hostila Krymskú platformu, medzinárodný summit zameraný na vytvorenie tlaku na Rusko v súvislosti s anexiou. Osud krymských Tatárov bol jednou z najdôležitejších otázok programu.

Krymský polostrov bol súčasťou Ukrajiny, kým ho v roku 2014 Rusko na základe sporného referenda nepriradilo k subjektom svojej federácie. Etnickí Rusi, ktorí tvoria väčšinu z 2,3 milióna ľudí na Kryme, ruskú anexiu široko podporovali, ale krymskí Tatári, ktorí tvorili takmer 15 percent obyvateľstva, boli proti. Od roku 2014 utieklo z Krymu približne 30.000 krymských Tatárov. Niektorí, ktorí zostali, čelili zásahu ruských úradov. Podľa ľudskoprávnej organizácie Amnesty International odsúdili úrady na Kryme približne 80 krymských Tatárov na základe rôznych obvinení a 15 aktivistov je nezvestných.