Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 13. júl 2024
< sekcia Zahraničie

Ukrajina tvrdí, že zničila ďalšie radary ruskej protivzdušnej obrany

Na snímke mobilný odpaľovač rakiet Patriot je vystavený pred armádnym stanovišťom Fort Sill neďaleko Lawtonu. Foto: TASR/AP

Ukrajina ešte začiatkom týždňa hlásila ďalší útok na Krymskom polostrove, pri ktorom zasiahla tri systémy protivzdušnej obrany.

Kyjev 12. júna (TASR) - Generálny štáb ukrajinských ozbrojených síl v stredu potvrdil zásah ďalších troch ruských systémov protivzdušnej obrany na okupovanom Krymskom polostrove. Dva z nich sú v dôsledku útoku zničené, informácie o treťom sa ešte objasňujú, uvádza TASR podľa agentúry Reuters.

Ukrajinské útoky zasiahli systém S-300 a dva pokročilejšie systémy S-400 pri osade Belbek, kde sa nachádza vojenské letisko, a pri meste Sevastopol. Podľa informácii generálneho štábu boli zničené dva radary systémov S-300 a S-400, útok spôsobil aj výbuch munície na všetkých troch zasiahnutých miestach.

Naopak, Ruskom dosadený gubernátor Sevastopola Michail Razvožajev tvrdil, že protivzdušná obrana nočný raketový útok odrazila, a že neboli spôsobené žiadne škody.

V miestnych diskusiách na sociálnych sieťach sa vyskytli informácie o výbuchoch. Reuters tieto tvrdenia nevedel nezávisle overiť.

Ukrajina ešte začiatkom týždňa hlásila ďalší útok na Krymskom polostrove, pri ktorom zasiahla tri systémy protivzdušnej obrany. Podľa ukrajinskej armády sa jej pri útokoch podarilo vyradiť radary ruských systémov.

Rusko z Krymského polostrova, ktorý anektovalo v roku 2014, pravidelne odpaľuje balistické rakety na juh územia Ukrajiny. Od začiatku invázie Ruska na Ukrajinu však už aj kyjevské sily podnikli viacero útokov na ruské ciele na Kryme a spôsobili výrazné škody ruskej Čiernomorskej flotile, pripomína Reuters.

Koncom mája Ukrajina oznámila, že poškodila dva trajekty, ktoré premávali medzi Krymom a pevninským Ruskom, a predtým poškodila aj Kerčský most.