< sekcia Zahraničie

Ukrajina ukončili odsun vojakov a zbraní z okolia obce Petrivske

Ilustračná snímka. Foto: TASR

Ukrajinská vláda a samozvaná Donecká ľudová republika (DĽR) začali s odsunom svojich síl v oblasti dediny Petrivske - na poslednom úseku styčnej línie - v sobotu 9. novembra.

Kyjev 11. novembra (TASR) - Proces odsunu ukrajinských vojakov a zbraní zo styčnej línie v oblasti dediny Petrivske v Doneckej oblasti je ukončený a v utorok sa začnú práce na odmínovaní tohto územia. Informoval o tom v pondelok hovorca vládnej Operácie spoločných síl (OOS) Oleksandr Štupun.

"Podľa harmonogramu sa faktické stiahnutie vojakov skončilo dnes o 12.00 h. Teraz ministerstvo vnútra informuje Osobitnú pozorovateľskú misiu (SMM) Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), že tento proces sa skončil - a pozorovatelia to overia. Zajtra sa majú začať opatrenia na odmínovanie územia a jeho vyčistenie od výbušných látok," citovala Štupuna agentúra TASS.

Ukrajinská vláda a samozvaná Donecká ľudová republika (DĽR) začali s odsunom svojich síl v oblasti dediny Petrivske - na poslednom úseku styčnej línie - v sobotu 9. novembra. Separatisti svojich vojakov a zbrane už stiahli.

Táto fáza odsunu ukončí proces stiahnutia vojakov a zbraní z troch pilotných oblastí na kontaktnej línii - okrem okolia obce Petrivske (DĽR) to bolo aj okolie obcí Zolote a Stanycja Luhanska v samozvanej Luhanskej ľudovej republike (LĽR).

Odsun z línie kontaktu je podmienkou pre usporiadanie rokovaní lídrov normandskej štvorky (Ukrajina, Rusko, Nemecko, Francúzsko) o ďalších krokoch na urovnanie konfliktu v Donbase.