Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 29. máj 2024Meniny má Vilma
< sekcia Zahraničie

Ukrajina zmarila ďalší kybernetický útok

Na archívnej snímke zamestnanci letiska používajú laptop na letisku v Kyjeve po kybernetickom útoku v utorok 27. júna 2017. Foto: TASR/AP

Ukrajinu zasiahol kybernetický útok, ktorý sa začal 27. júna, najviac zo všetkých krajín.

Kyjev 5. júla (TASR) - Ukrajina v utorok opäť zaznamenala pokus o počítačový útok, ktorý sa však tamojšej tajnej službe SBU a počítačovej polícii podarilo prekaziť. Informoval o tom v noci nadnes minister vnútra Arsen Avakov.

Minister na svojej stránke na sociálnej sieti Facebook napísal, že útok mal vrcholiť v utorok o 16.00 h miestneho času. Začal sa o 13.40 h. "Do 15.00 h kyberpolícia zablokovala rozposielanie a aktiváciu vírusov zo serverov informačného systému M.E.Doc. Útok bol zastavený," informoval minister.

Dodal, že polícia zhabala servery, na ktorých údajne sú "stopy činnosti osôb z Ruska". Avakov však v tejto súvislosti neposkytol žiadne dôkazy.

Spoločnosť M.E.Doc podľa agentúry UNIAN odmieta, že by jej program mohol minulý týždeň spôsobiť nakazenie počítačov vírusom Petya.A. Vládni úradníci a špecialisti rozličných spoločností tvrdili, že vírus sa začal šíriť po tom, ako spustili škodlivú aktualizáciu programu M.E.Doc, ktorý patrí na Ukrajine k najobľúbenejším účtovníckym programom.

Spoločnosť M.E.Doc pre agentúru Reuters uviedla, že ich servery nie sú nijako ohrozené a aktualizácie ich programu pre klientov neobsahovali vírus.

Ukrajina koncom minulého týždňa obvinila ruské bezpečnostné služby z plánovania a uskutočnenia rozsiahleho kybernetického útoku, ktorý v ten týždeň zasiahol počítače na celom svete.

Služba bezpečnosti Ukrajiny (SBU) vo vyhlásení uviedla, že podobnosti medzi týmto škodlivým softvérom a predošlými útokmi na ukrajinskú infraštruktúru dokazujú, že za útokom sú ruské spravodajské služby.

SBU doplnila, že útočníkom nešlo o zisk, ale o vyvolanie chaosu na Ukrajine. Rusko na dané obvinenia bezprostredne nereagovalo.

Ukrajinu zasiahol kybernetický útok, ktorý sa začal 27. júna, najviac zo všetkých krajín. Počítače vo vládnych úradoch, energetických spoločnostiach a bankomatoch boli dočasne znefunkčnené, keďže ich dáta hackeri zašifrovali. Ukrajinská kyberpolícia deklarovala, že útok vydieračským vírusom sa odohral prostredníctvom programu "M.E.doc".

Vírus, ktorý sa minulý utorok začal šíriť z Ukrajiny, postihol približne 60 krajín vrátane Talianska, Izraela, Srbska, Maďarska Rumunska, Poľska, Argentíny, Česka a Nemecka. Vydieračský vírus zablokoval používateľom počítače a za opätovné sprístupnenie požadoval výkupné 300 dolárov vo virtuálnej mene bitcoin.