Quantcast
< sekcia Zahraničie

Ukrajina vybrala z hrobov telá ruských vojakov, dokonca aj dôstojníka

Na snímke muži v ochranných odevoch exhumujú telá civilistov v ukrajinskom meste Buča v Kyjevskej oblasti počas 49. dňa ruskej invázie na Ukrajinu v stredu 13. apríla 2022. Foto: TASR/AP

Ukrajinci už od prvých dní ruskej invázie vravia, že ruská armáda necháva obrovské počty svojich padlých vojakov opustených a nepochovaných.

Charkov 21. mája (TASR) - Ukrajina exhumovala telá Rusov, vrátane vysokopostaveného ruského dôstojníka, z hrobov vykopaných miestnymi obyvateľmi v Charkovskej oblasti. V sobotu o tom informoval portál americkej televízie CNN.

Ukrajinskí predstavitelia vybrali telá najmenej šiestich príslušníkov ruskej armády, vrátane podplukovníka, pochovaných miestnymi obyvateľmi v uvedenej oblasti, informoval na Facebooku v sobotu predstaviteľ oblastnej polície Serhij Bolvinov.

Telá boli uložené do hrobov a označené len ručne vyrobenými krížmi, napísal Bolvinov. Miestni obyvatelia ich pochovali z úcty k náboženstvu, dodal.

Polícia odkryla hroby v obci Zoločiv, "aby identifikovala pochovaných a prepravila ich v súlade s medzinárodnými postupmi", vysvetlil Bolvinov.

Ukrajinci už od prvých dní ruskej invázie vravia, že ruská armáda necháva obrovské počty svojich padlých vojakov opustených a nepochovaných.

Rusko mlčí o počtoch svojich vojakov zabitých v bojoch na Ukrajine, pričom naposledy zverejnilo takýto údaj v marci - údajne ich padlo 1300. Spojené štáty, Ukrajina a NATO odhadujú, že straty ruských vojakov sú oveľa vyššie.

CNN nemá možnosť nezávisle overiť tento počet obetí konfliktu, ktorý trvá takmer tri mesiace.

Už po mesiaci invázie Ruska poradca ukrajinského ministerstva vnútra Viktor Andrusiv pre CNN povedal, že "problém s ruskými telami je naozaj obrovský. Sú ich tisíce".

Andrusiv v marci vyhlásil, že tento problém sa ešte zhorší, pretože nastalo oteplenie.

"Naozaj neviem, čo budeme nasledujúce týždne robiť z ich telami," dodal Andrusiv.