Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 16. júl 2024Meniny má Drahomír
< sekcia Zahraničie

Ukrajina vyčlenila financie na obnovu Ruskom zničenej detskej kliniky

Na snímke dobrovoľník zakryl okná v detskej nemocnici Okhmatdyt deň po tom, ako ju zasiahli ruské rakety, v Kyjeve na Ukrajine, v utorok 9. júla 2024. Foto: TASR-AP

Piati experti na muníciu, ktorí videli zábery, sa jednomyseľne zhodli, že daná raketa nebola raketou protivzdušnej obrany.

Kyjev 9. júla (TASR) - V areáli detskej nemocnice Ochmatdyt v Kyjeve, ktorá bola v pondelok terčom raketového útoku, sa v utorok skončila pátracia a záchranná operácia. Ukrajinská vláda medzičasom vyčlenila financie na rekonštrukciu a prestavbu tohto nemocničného areálu.

Prostredníctvom statusu na sieti Telegram to oznámil ukrajinský premiér Denys Šmyhaľ, ktorý dodal, že bezprostredne po tragédii dostali ministerstvá zdravotníctva, hospodárstva a financií pokyn pracovať na vyčlenení finančných prostriedkov na rekonštrukciu a pomoc obetiam, informuje TASR.

Vláda v utorok vyčlenila prvých 100 miliónov hrivien z rezervného fondu štátneho rozpočtu na prioritné rekonštrukčné práce v Ochmatdyte. Finančné prostriedky bude navyšovať podľa toho, ako sa bude pripravovať projekt rekonštrukcie.

Pri zásahu nemocnice raketou prišli o život dve osoby a ďalších 32 ich bolo zranených, informoval v utorok kyjevský primátor Vitalij Kličko, ktorý doplnil, že celkovo si pondelkové útoky v Kyjeve vyžiadali 32 obetí na životoch. Ako uviedla britská stanica BBC, medzi nimi sú najmenej štyri deti.

Ruská armáda v pondelok podnikla na Ukrajine masívny raketový útok, pričom jedna z rakiet zasiahla najväčšiu detskú nemocnicu v krajine - Ochmatdyt, ako aj súkromnú kliniku Adonis a viaceré bytové domy.

V Ochmatdyte zahynula mladá lekárka a príbuzný jedného z pacientov. Z kliniky Adonis v inej časti Kyjeva hlásili piatich mŕtvych zdravotníkov a dvoch pacientov. Na klinike Isis v tej istej budove boli rozbité okná, ale nedošlo k žiadnym obetiam, napísala podľa BBC ukrajinská tlač.

Ruská armáda hneď v pondelok popoludní bez akýchkoľvek dôkazov tvrdila, že civilné ciele v Kyjeve mohli byť zasiahnuté raketami ukrajinskej protivzdušnej obrany.

V utorok toto tvrdenie zopakoval aj hovorca Kremľa Dmitrij Peskov, ktorý novinárov nabádal riadiť sa vyhlásením ruského ministerstva obrany - tento rezort absolútne vylúčil, že by na Ukrajine došlo alebo dochádzalo k útokom na civilné ciele.

Aj hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová tvrdí, že ruskí vojaci "uskutočnili skupinový útok s ďalekonosnými presnými zbraňami na vojenské ciele na Ukrajine". Detskú nemocnicu v Kyjeve podľa hovorkyne údajne zasiahla "jedna z rakiet zo západného systému protivzdušnej obrany NASAMS".

Web BBC Verify analyzoval dve videá, ktoré zachytávajú, ako raketa zasiahla detskú nemocnicu v Kyjeve v pondelok, a každé geograficky lokalizovala, aby potvrdila miesto dopadu.

Piati experti na muníciu, ktorí videli zábery, sa jednomyseľne zhodli, že daná raketa nebola raketou protivzdušnej obrany. Odborníci dodali, že nevedia presne určiť typ použitej rakety, ale zhodli sa, že s najväčšou pravdepodobnosťou išlo o ruskú raketu zo vzduchu - traja z piatich pripustili ako možnú ruskú raketu Ch-101, o ktorej už v súvislosti s útokom v Kyjeve hovorila Ukrajina.

Útok na nemocničné zariadenia v Kyjeve vyvolal odsúdenie a protesty medzinárodného spoločenstva. Na utorok bolo zvolané mimoriadne zasadnutie Bezpečnostnej rady OSN.

Námestníčka generálneho tajomníka OSN pre humanitárne záležitosti Joyce Msuyaová na ňom upozornila, že úmyselné útoky na nemocnice sú vojnovým zločinom a páchatelia za ne musia niesť zodpovednosť. "Tieto incidenty sú súčasťou hlboko znepokojujúceho vzorca systémových útokov poškodzujúcich zdravotnú starostlivosť a inú civilnú infraštruktúru na celej Ukrajine," uviedla Msuyaová podľa agentúry AFP.