Quantcast
< sekcia Zahraničie

Ukrajinská armáda postupuje aj na juhu, tvrdia ruskí blogeri

Ilustračná fotka. Foto: TASR/AP

Len pred niekoľkými dňami pritom Moskva oznámila anexiu týchto území.

Kyjev 3. októbra (TASR) - Ukrajinská armáda dobýva údajne späť mestá ležiace na západnom brehu rieky Dneper na juhu Ukrajiny a núti Rusko vzdať sa územia pozdĺž dôležitej frontovej línie. Len pred niekoľkými dňami pritom Moskva oznámila anexiu týchto území. TASR o tom informuje podľa pondelkovej správy agentúry Reuters, ktorá sa odvoláva na ruských vojenských blogerov.

Úplný rozsah postupu ukrajinských jednotiek nie je známy, pretože Kyjev o situácii na juhu krajiny mlčí. Ruskí vojnoví blogeri však píšu, že ukrajinské tanky dokázali postúpiť cez desiatky kilometrov územia popri brehu Dnepra.

Jeden zo zriedkavých komentárov Kyjeva, ktorý sa týka ukrajinskej protiofenzívy, poskytol poradca ukrajinského ministerstva vnútra Anton Heraščenko. Ten zverejnil video, ktoré zachytáva, ako ukrajinský vojak máva vlajkou v obci Zolota Balka, ktorá leží na západnom brehu Dnepra.

Rob Lee z amerického Výskumného inštitútu pre zahraničnú politiku (FPRI) citoval ruských blogerov, ktorí hlásia ústup ruských jednotiek až po obec Dudčany, ktorá leží na západnom brehu Dnepra približne 40 kilometrov od miesta, kde sa v nedeľu postavila ruská armáda proti ukrajinským jednotkám.

"Keď bije na poplach také množstvo ruských kanálov, zvyčajne to znamená, že majú problémy," uviedol Lee na Twitteri.

Postup ukrajinskej armády popri Dnepri na juhu Ukrajiny môže spôsobiť, že tisíce ruských vojakov uviaznu na vzdialenej strane rieky a budú odrezaní od zásobovania. Koryto Dnepra je totiž mimoriadne široké a Ukrajinci už zničili väčšie mosty a trasy používané na prekročenie tejto rieky.

Od začiatku konfliktu na Ukrajine ide o prvé správy o rýchlom postupe ukrajinskej armády na juhu krajiny. Iba pred niekoľkými dňami pritom Ukrajina oznámila, že sa jej armáde podarilo späť dobyť mesto Lyman v Doneckej oblasti na východe krajiny.

Ukrajinskej armáde sa podarilo postúpiť na juhu a východe krajiny na území, o ktorom ruský prezident Vladimir Putin len v piatok vyhlásil, že bolo anektované Ruskom. Tieto správy tiež prichádzajú v čase, keď sa stále častejšie objavujú informácie o chaotickej mobilizácii v Rusku, ktorú vyhlásil Putin 21. septembra, pripomína Reuters.