Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 16. jún 2024Meniny má Blanka a Bianka
< sekcia Zahraničie

Ukrajinská ombudsmanka:Ruskí vojaci znásilnili v Buči najmenej 25 žien

Na snímke Ira Gavriľuková nesie svoju mačku, keď kráča vedľa mŕtvol svojho manžela a svojho brata, ktorých zabili v meste Buča na predmestí Kyjeva na Ukrajine v pondelok 4. apríla 2022. Foto: TASR/AP

Denisovová tiež povedala, že Ukrajina má dôkazy o tom, že ruskí vojaci páchajú na ukrajinskom ľude genocídu a vojnové zločiny, pričom ich "novou zbraňou" je práve znásilňovanie.

Kyjev 6. apríla (TASR) - Ruskí vojaci znásilnili v ukrajinskom meste Buča najmenej 25 žien a dievčat. Splnomocnenkyňa ukrajinského parlamentu pre oblasť ľudských práv Ľudmyla Denisovová to v utorok povedala britskej stanici BBC.

Prinajmenšom 25 prípadov znásilnenia ruskými vojakmi, ktorých obeťami boli dievčatá a ženy vo veku 14 až 24 rokov, bolo podľa jej slov nahlásených na telefonickej linke pomoci.

Denisovová tiež povedala, že Ukrajina má dôkazy o tom, že ruskí vojaci páchajú na ukrajinskom ľude genocídu a vojnové zločiny, pričom ich "novou zbraňou" je práve znásilňovanie.

"Dohromady tam (v Buči) bolo ruskými vojakmi znásilnených 25 žien vo veku 14 až 24 rokov," uviedla. Dodala, že tieto činy sa diali asi mesiac. Ukrajinské úrady podľa jej slov budú pokračovať v dokumentovaní ďalších "takýchto hrozných činov" a každý páchateľ bude potrestaný.

Mačka sedí v debni na muníciu v meste Buča na predmestí Kyjeva počas 41. dňa ruskej invázie na Ukrajinu v utorok 5. apríla 2022.
Foto: TASR/AP


Správy o zabíjaní civilistov v meste Buča ležiacom v Kyjevskej oblasti, odkiaľ sa ruská armáda nedávno stiahla, sa objavili počas uplynulého víkendu. Ukrajinské jednotky v meste po odchode ruských síl našli najmenej dva masové hroby a zahraniční reportéri priniesli zábery desiatok tiel ležiacich v uliciach. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj priamo obvinil Moskvu zo zabíjania civilistov a hovoril aj o genocíde.

Rusko obvinenia zo zločinov proti ľudskosti na Ukrajine popiera. Zároveň tvrdí, že zábery z Buče – ale i z iných miest – zachytávajúce telá mŕtvych civilistov sú falošné a vyhotovila ich ukrajinská armáda, alebo že mŕtve telá sa v uliciach mesta objavili až po tom, ako sa odtiaľ stiahli ruské jednotky.