Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 15. jún 2024Meniny má Vít
< sekcia Zahraničie

Ukrajinskí ženisti našli míny aj v telách mŕtvych ruských vojakov

Ilustračná snímka. Foto: TASR

Pozemné míny spôsobili na začiatku protiofenzívy v júni obrovské straty, povedal ukrajinský anestéziológ Olexandr zo 128. brigády, ktorý pôsobí v poľnej nemocnici na frontovej línii.

Kyjev 3. augusta (TASR) - Okupační ruskí vojaci nastražili míny a výbušniny na stovkách kilometrov ukrajinského frontu. Práve táto taktika je podľa veliteľov ukrajinskej armády hlavným dôvodom, prečo sa ich dlho očakávaná letná protiofenzíva spomalila. Ukrajinskí ženisti míny našli dokonca aj v telách mŕtvych ruských vojakov. Vo štvrtok to v reportáži uviedla tlačová agentúra Reuters, informuje TASR.

Pozemné míny spôsobili na začiatku protiofenzívy v júni obrovské straty, povedal ukrajinský anestéziológ Olexandr zo 128. brigády, ktorý pôsobí v poľnej nemocnici na frontovej línii. Po spomalení postupu jednotiek sa počet ranených prichádzajúcich do jeho nemocnice výrazne znížil.

Jeden ženista Reuters povedal o nastražených telách ruských vojakov na opustenom stanovišti.

"Boli tam traja alebo štyria mŕtvi," opísal situáciu 47-ročný Volodmyr. "Dvaja ležali jeden na druhom, čo nám bolo podozrivé. Ak by ich zabila explózia, ich telá by boli rozhádzané rôznymi smermi. Urobili sme dobre, že sme sa ich nedotkli. Keď sme tam totiž použili naše ´mača´, videli sme, že pod nimi je PM," dodal ženista.

Mača je skladací oceľový hák na vyberanie nastražených výbušnín. Prezývku dostal podľa rozťahovateľných klieští, ktoré "vyskočia" ako mačacie pazúry. PM je protipechotná mína zo sovietskych čias.

"Vybuchla a vyhodila ich do vzduchu, ale nám sa nič nestalo, vďaka Bohu," dodal Volodymyr.

"Stratíme jedného ženistu denne, buď sa zraní alebo zomrie. Je to veľmi nebezpečná práca," vyhlásil. Ako prví postupujú ženisti, až potom ostatní vojaci.

"Rusi kladú míny všade. Do dverí, krabíc a debničiek, dokonca aj do hračiek," povedal ženista. "Dokonca aj do vlastných padlých. Vedia, že naše zdravotnícko-evakuačné skupiny zbierajú ranených a mŕtvych, pod ktorými potom nájdu tieto výbušniny. A to je pre nás veľmi nebezpečné," vysvetlil Volodymyr.