Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 19. júl 2024Meniny má Dušana
< sekcia Zahraničie

Ukrajinský minister podozrivý z korupcie oficiálne rezignoval

Ilustračná snímka. Foto: TASR Michal Svítok

Soľskyj v rezignačnom prejave vyhlásil, že obavy Národného protikorupčného úradu chápe, zároveň však dôrazne poprel všetky obvinenia.

Kyjev 10. mája (TASR) – Ukrajinský minister poľnohospodárstva Mykola Soľskyj v piatok oficiálne rezignoval pre podozrenia z účasti v korupčnom škandále. TASR informuje na základe správy agentúry AFP.

"Ukrajinský parlament prijal rezignáciu ministra potravinárstva a poľnohospodárstva Ukrajiny Mykolu Soľského," uvádza vyhlásenie ministra poľnohospodárstva.

Soľskyj v rezignačnom prejave vyhlásil, že obavy Národného protikorupčného úradu chápe, zároveň však dôrazne poprel všetky obvinenia. Rezignáciu pritom ponúkol už v apríli.

Ukrajinský Národný protikorupčný úrad (NABU) obvinil Soľského z vedenia skupiny, ktorá v rokoch 2017 až 2021 vyvlastňovala štátnu pôdu v Sumskej oblasti na severe Ukrajiny. Soľskyj v tom čase pôsobil vo vedení veľkej poľnohospodárskej spoločnosti.

Vážne korupčné škandály sú súčasťou verejného života na Ukrajine od pádu Sovietskeho zväzu. Kyjev sa zaviazal zvýšiť intenzitu boja proti korupcii v rámci rokovaní o vstupe Ukrajiny do EÚ. Ide tiež o snahu posilniť dôveru svojich západných podporovateľov.

Podľa ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského sa korupcia počas vojnového stavu rovná zrade. Minulý rok po sérii korupčných škandálov v armáde zbavil funkcie ministra obrany. Tento rok pre podozrenia z korupcie odvolal vedúceho oddelenia kybernetickej bezpečnosti spravodajskej služby SBU.