Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 21. júl 2024Meniny má Daniel
< sekcia Zahraničie

Ukrajinský parlament odvolal ministra poľnohospodárstva podozrivého z

Ilustračná snímka. Foto: TASR

Ukrajinský Národný protikorupčný úrad (NABU) Solského podozrieva z vedenia zločineckej skupiny, ktorá si v predmetnom období vyvlastnila poľnohospodársku pôdu s celkovou rozlohou takmer 2500 hektárov.

Kyjev 9. mája (TASR) - Ukrajinský parlament vo štvrtok odvolal z funkcie ministra poľnohospodárstva Mykolu Solského podozrivého z nezákonného nadobudnutia štátnej pôdy v rokoch 2017 až 2021. Na sociálnej sieti Telegram to oznámil poslanec Jaroslav Železňak, informuje TASR podľa agentúry Reuters.

Solskyj (44) zmienené obvinenia popiera, koncom apríla však v dôsledku nich podal demisiu.

Ukrajinský Národný protikorupčný úrad (NABU) Solského podozrieva z vedenia zločineckej skupiny, ktorá si v predmetnom období vyvlastnila poľnohospodársku pôdu s celkovou rozlohou takmer 2500 hektárov v hodnote viac než 291 miliónov hrivien (vyše 6,8 miliónov eur) v severovýchodnej Sumskej oblasti. Údajne sa tiež neúspešne pokúsila získať ďalších 3300 hektárov v hodnote 190 miliónov hrivien (4,4 milióny eur).

K nadobudnutiu štátnych pozemkov došlo podľa NABU zničením dokumentov, na základe ktorých mali dve štátne spoločnosti právo trvalo využívať túto pôdu. Skupina, do ktorej patrili aj členovia katastra nehnuteľností, potom prinútila štátnu agentúru, aby práva previedla na ňu prepojených jednotlivcov pod zámienkou vládneho programu na využívanie poľnohospodárskych pozemkov.

Solskyj, ktorý vlastnil niekoľko agropodnikov, sa stal členom vlády v marci 2022. Tri roky predtým ho zvolili za poslanca do ukrajinského parlamentu, kde pôsobil aj ako predseda poľnohospodárskeho výboru.