< sekcia Zahraničie

Ukrajinský parlament prijal uznesenie odsudzujúce voľby v Bielorusku

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Ukrajina sa pripája sa k hodnoteniu Európskej únie nedemokratickej povahe prezidentských volieb v Bielorusku.

Kyjev 16. septembra (TASR) – Ukrajinský parlament prijal v utorok uznesenie, podľa ktorého neboli augustové prezidentské voľby v Bielorusku slobodné ani spravodlivé a ich výsledky neodrážajú skutočnú vôľu občanov. Informovali o tom agentúry UNIAN a Ukrinform.

„Voľby sa konali za úplnej absencie konkurencie medzi kandidátmi a v neprítomnosti slobodných médií i pozorovateľov z medzinárodných organizácií, ako sú OBSE či Rada Európy," píše sa v uznesení, za ktoré hlasovalo 228 poslancov zo 450-členného ukrajinského parlamentu.

Poslanci označili za neprijateľné, že v Bielorusku dochádza k zastrašovaniu a zatýkaniu politických oponentov a demonštrantov, pričom vyzvali na prepustenie všetkých zadržaných osôb. Vyjadrili tiež nádej, že bieloruské orgány nebudú postupovať tak, že dôjde k ďalšej eskalácií napätia.

„Pripájame sa k hodnoteniu Európskej únie nedemokratickej povahe prezidentských volieb v Bielorusku a podporujeme uvalenie sankcií na osoby zodpovedné za volebné podvody a násilie voči demonštrantom," uvádza sa vo vyhlásení.

Šéf diplomacie EÚ Josep Borrell v utorok uviedol, že sankcie na osoby zodpovedné za násilné potlačovanie demonštrácií a volebné podvody v Bielorusku budú zavedené v najbližších dňoch. Podľa neho zhoršovanie situácie v Bielorusku povedie k rozšíreniu sankčného zoznamu.