Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 1. marec 2024Meniny má Albín
< sekcia Zahraničie

Ukrajinský parlament vyzýva EÚ, aby začala rozhovory o vstupe Ukrajiny

Ilustračná snímka. Foto: TASR

Ukrajinský parlament sa vyslovil aj za schválenie ďalších balíkov sankcií zo strany EÚ voči ruským politickým lídrom.

Kyjev 9. decembra (TASR) - Ukrajinský parlament v sobotu vyzval parlamenty a vlády členských štátov EÚ, ako aj inštitúcie Európskej únie, aby na najbližšom zasadnutí Európskej rady - 15. decembra - schválili začatie prístupových rokovaní s Ukrajinou.

Na komunikačnej platforme Telegram o tom v sobotu informoval poslanec ukrajinského parlamentu Jaroslav Železňak.

Ukrajinský parlament, ktorý v dôsledku stanného práva vyhláseného počas vojny proti Rusku zasadá za zatvorenými dverami, podľa Železňaka vyzval členské štáty EÚ, aby pokračovali vo vojenskej a finančnej pomoci pre Ukrajinu.

Podľa agentúry DPA poslanci túto svoju požiadavku zdôvodnili tým, že vojenská pomoc je stále naliehavo potrebná na obranu Ukrajiny pred ruskou armádou a finančnú podporu treba na opravu infraštruktúry zničenej ostreľovaním či bojmi.

Ukrajinský parlament sa vyslovil aj za schválenie ďalších balíkov sankcií zo strany EÚ voči ruským politickým lídrom, jednotlivcom i právnickým osobám zodpovedným za rozpútanie a vedenie vojny Ruska voči Ukrajine.

Poslanci tiež požiadali európske parlamenty, aby podporili makrofinančnú stabilitu Ukrajiny v čase vojny prijatím tzv. nástroja na podporu jej obnovy a rekonštrukcie a modernizácie, ktorý pred časom navrhla Európska komisia.

Ukrajina získala štatút kandidátskej krajiny EÚ v roku 2022, ale nateraz je nejasné, či EÚ pokročí vo formálnych rozhovoroch s Kyjevom.

Len pred pár dňami totiž napr. maďarský premiér Viktor Orbán pohrozil, že bude vetovať začatie prístupových rokovaní s Ukrajinou, ktorú zároveň obvinil, že nedokázala implementovať všetky potrebné reformy.

Lídri EÚ po vypuknutí vojny podporili ašpirácie Ukrajiny na členstvo v EÚ. V niektorých členských štátoch EÚ však existujú obavy, že prijatie Ukrajiny bude príliš veľkou výzvou: obávajú sa napr. sprievodných nákladov na integráciu takej veľkej krajiny so silným poľnohospodárskym sektorom.