< sekcia Zahraničie

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj navštívi Izrael

Volodymyr Zelenskyj, archívna snímka. Foto: TASR/AP

Zelenskyj má v programe rozhovory s izraelským vedením a stretnutie s predstaviteľmi podnikovej sféry.

Kyjev 21. januára (TASR) - Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj navštívi Izrael, kde sa zúčastní na podujatiach v rámci Svetového fóra o holokauste. Informovala o tom v utorok jeho kancelária.

"V dňoch 23. - 24. januára ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uskutoční pracovnú návštevu Izraela, kde sa zúčastní na spomienkových podujatiach v rámci Svetového fóra o holokauste venovaného 75. výročiu oslobodenia koncentračného tábora Auschwitz," uviedla Zelenského kancelária, ktorú citovala agentúra Interfax-Ukrajina.

Zelenskyj má v programe taktiež rozhovory s izraelským vedením a stretnutie s predstaviteľmi podnikovej sféry.

Piate Svetové fórum o holokauste sa uskutoční 23. januára v Jeruzaleme, kam bolo na spomienkový akt a diskusiu venovanú boju proti antisemitizmu pozvaných približne 30 svetových lídrov.

Tábor Auschwitz-Birkenau bol oslobodený 27. januára 1945 Červenou armádou. Pri oslobodzovaní tohto tábora, ako aj neďalekého mesta Osvienčim padlo viac ako 200 sovietskych vojakov.

V koncentračnom tábore Auschwitz-Birkenau nacisti zabili viac ako milión Židov a sovietskych vojnových zajatcov, ako aj predstaviteľov poľskej inteligencie a príslušníkov rôznych národností vrátane asi 15.000 sovietskych občanov.