Quantcast
< sekcia Zahraničie

Úmrtie Afroameričana v Baltimore vyvolalo v USA protesty

Demonštranti držia transparenty počas protestu na podporu zhromaždení v Baltimore počas nepokojov po úmrtí Afroameričana Freddieho Graya, pri Bostonskom policajnom sídle v Bostone 29. apríla 2015. Gray zomrel na následky zranení chrbtice po tom, ako ho zatkla a transportovala polícia. Foto: TASR/AP

Vo Filadelfii plánujú dnes demonštrovať pri budove radnice.

New York 30. apríla (TASR) - Stovky ľudí pochodovali v stredu New Yorkom a Bostonom na protest proti úmrtiu mladého Afroameričana, vážne zraneného v policajnej väzbe v Baltimore, a podobnú akciu pripravujú aktivisti tiež vo Filadelfii, napísala dnes tlačová agentúra AP.

V New Yorku zatkla polícia v noci na dnes najmenej 60 ľudí po tom, ako demonštranti zablokovali niekoľko ulíc a tunel v Manhattane. V Bostone sa zhromaždili v parku za policajným riaditeľstvom a pokračovali v pokojnom pochode.

Vo Filadelfii plánujú dnes demonštrovať pri budove radnice. Aktivisti pripomínajú, že aj tam bol zastrelený Afroameričan a prirovnávajú jeho prípad k prípadu Freddieho Graya z Baltimoru, ktorý podľa polície zomrel v dôsledku "zranenia chrbtice".Po pondelkovom pohrebe Freddieho Graya vypukli vo vyše 600-tisícovom Baltimore, obývanom prevažne Afroameričanmi, najhoršie nepokoje od roku 1968, keď bol zavraždený bojovník za práva Afroameričanov Martin Luther King.

Od utorka platí v meste nočný zákaz vychádzania, a to od 22.00 h do 5.00 h miestneho času. Na školách bolo zrušené vyučovanie a domáci bejzbalový klub Baltimore Orioles rozhodol, že sa tohtotýždňový zápas odohrá bez účasti verejnosti, čo sa podľa agentúry AP stalo zrejme po prvý raz v 145-ročnej histórii bejzbalu.Americký prezident Barack Obama v súvislosti s udalosťami v Baltimore vyzval policajné zložky vo všetkých štátoch USA, aby preskúmali primeranosť zásahov voči Afroameričanom podozrivým z trestnej činnosti. Zároveň odsúdil výtržnosti v najväčšom meste štátu Maryland a vyhlásil, že ľudia, ktorí sa tam dopúšťajú násilností, nie sú skutoční demonštranti, ale zločinci, a tak treba s nimi aj zaobchádzať.