Quantcast
< sekcia Zahraničie

V procese kauzy úniku kalu z hlinikárne v Ajke vypovedali svedkovia

Pohľad na pretrhnutú hrádzu skládky s červeným toxickým kalom z hlinikárne na spracovanie bauxitu Timfoldgyar pri Ajke v maďarskej obci Kolontár 6. októbra 2010. Foto: TASR/AP

Vypočúvanie trvalo šesť hodín, neviedlo však k žiadnemu výsledku.

Budapešť 7. mája (TASR) - Neúspešne sa skončila dnes v maďarskom Veszpréme konfrontácia svedkov, ktorých výpovede v kauze úniku červeného kalu odkaliska hlinikárne v Ajke z roku 2010 sa radikálne líšili. Informovala o tom dnes tlačová agentúra MTI.

Veszprémsky tribunál vypočul dvoch pracovníkov hydinárne a ďalších svedkov. Vypočúvanie trvalo šesť hodín, neviedlo však k žiadnemu výsledku, nezrovnalosti výpovedí sa nepodarilo objasniť.

Súdny proces sa začal 24. septembra 2012. Prokuratúra v rámci procesu, ktorý potrvá vyše roka, iniciovala postupné vypočúvanie 232 poškodených a 132 svedkov.

Ekologická katastrofa na západe Maďarska, pri ktorej sa 4. októbra 2010 pretrhla hrádza odkaliska a toxický červený kal zalial obce Kolontár, Devecser a Somlóvásárhely, si vyžiadala desať obetí. Ďalších viac ako 200 ľudí vyviazlo so zraneniami. Zničených bolo okolo 400 domov i celý ekosystém rieky Marcal.