Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 23. jún 2024Meniny má Sidónia
< sekcia Zahraničie

Univerzita Karlova sprístupní pietne priestory, kde sa vlani strieľalo

Na archívnej snímke sídlo Rektorátu Univerzity Karlovej (UK) na Ovocnom trhu, pri ktorom vzniklo pietne miesto po tragickej streľbe na Filozofickej fakulte (FF) UK. K útoku v hlavnej budove Filozofickej fakulty UK v Prahe došlo 21. decembra 2023. Foto: TASR - Barbora Vizváryová

V oboch bývalých posluchárňach sú tiež veľké nádoby s vodou, do ktorých môžu ľudia vkladať plávajúce sviečky.

Ak si želáte, aby počítač prečítal text článku, použite prehrávač nižšie.
00:00 / 00:00
Praha 23. mája (TASR) - Filozofická fakulta Univerzity Karlovej (FF UK) v Prahe v piatok sprístupní pietne priestory na štvrtom poschodí, kde vlani v decembri strelec zabil 13 ľudí a ďalšia obeť neskôr zomrela v nemocnici. Verejnosť bude môcť na mieste zapáliť sviečku, nechať odkaz alebo inak prejaviť sústrasť. S odvolaním sa na správu servera Novinky.cz o tom informuje spravodajkyňa TASR.

Prístupné budú dve zrekonštruované miestnosti a chodba. Tá je lemovaná kameňmi, mušľami a sklenenými misami s vodou a plávajúcimi kvetmi. V oboch bývalých posluchárňach sú tiež veľké nádoby s vodou, do ktorých môžu ľudia vkladať plávajúce sviečky. K dispozícii sú aj malé fľaštičky, v ktorých si budú môcť túto vodu zobrať domov. Na stenách miestností visia nástenky a plátna, kde môžu ľudia nechať odkaz. V jednej z miestností sa nachádza aj klavír.

Pietne chvíle si podľa prodekana FF UK Martina Pehala môže každý zorganizovať podľa vlastných potrieb. "Prenášajte si stoličky, zapaľujte sviečky, polievajte kamene vodou. Ide o pozvanie sa v tom priestore správať dôstojne, citlivo a aby každý mohol nejakým spôsobom vyjadriť svoje emócie, ktoré k tomu má," vysvetlil Pehala. Dodal, že priestor je naplnený zvukovo, vizuálne aj čuchovo, čo emócie pomôže sprostredkovať.

Podľa pravidiel takzvaného Tichého miesta by si návštevníci nemali na mieste robiť záznamy na využitie v médiách a mali by pietu vykonávať v tichosti. Vlastné sviečky povolené nie sú, ľudia si však môžu priniesť spomienkové predmety a ukladať ich do poličiek knižnice v jednej z miestností.

Pietne priestory vznikli v spolupráci so spoločnosťou Ku koreňom, ktorá sa zaoberá prírodným pohrebníctvom.

(spravodajkyňa TASR Barbora Vizváryová)