Quantcast
< sekcia Zahraničie

Uplynul rok od ničivého tornáda na Morave, obce postupne obnovujú

Veterná smršť na Morave, archívna snímka. Foto: facebook

Ničivé tornádo sa prehnalo oblasťou medzi mestami Hodonín a Břeclav 24. júna 2021 pred pol ôsmou večer.

Praha 24. júna (TASR) - V piatok uplynul rok odvtedy, čo sa juhomoravskými obcami prehnalo ničivé tornádo s rýchlosťou vetra 300 kilometrov za hodinu. Vyžiadalo si smrť šiestich ľudí, viac ako 200 ľudí zranilo, zničilo 1200 domov aj infraštruktúru. Mnohí z miestnych sa z katastrofy dodnes spamätávajú. TASR o tom informuje na základe článkov na weboch Českého rozhlasu a Českej televízie.

"Nikto nevedel, ako sa správať, tornádo na Morave bolo úplné sci-fi. Všetko, čo tu teraz vidíte, tu lietalo vzduchom," spomína na udalosti obyvateľka Moravskej Novej Vsi Zlata Maděřičová. Dodáva, že posttraumatický stresový syndróm má dodnes.

"Stál som v okne, črepiny mi lietali do tela, porezali mi nohy aj tvár. Moja žena sa práve sprchovala, keď na ňu spadli dvere aj so zárubňou. Zostala zabarikádovaná v kúpeľni," spomína František Pelikán z Lužíc na Hodonínsku. Pelikánová dodáva, že dom dosiaľ opravujú, pretože je nedostatok materiálu aj remeselníkov. To potvrdzuje aj starostka obce Hrušky Jana Filipovičová, problémom sú podľa nej aj vysoké ceny.

"Je našou povinnosťou poďakovať tým, ktorí nám pomohli. Tornádo je stále témou, každý si ho zažil inak. Niekoho napríklad porezalo sklo z vysokých okien, zatiaľ čo sa schovával v kuchyni, iní chránili svoje deti," povedala Filipovičová.

V obci Hrušky sa tiež stále venujú obnove obecného majetku. "Čaká nás rekonštrukcia telocvične, cintorína aj kostolnej veže. Tiež sme spojili sily so študentmi z Mendelovej univerzity, ktorí nám pomáhajú navrhnúť verejné priestranstvo okolo rybníka. Bude to tu krajšie ako predtým, ale bude to ešte dlho trvať," hovorí zástupca starostu obce Hrušky Marek Babisz.

Ničivé tornádo sa prehnalo oblasťou medzi mestami Hodonín a Břeclav 24. júna 2021 pred pol ôsmou večer. Najviac zasiahnutými obcami boli Lužice, Mikulčice, Moravská Nová Ves a Hrušky. V európskom meradle išlo podľa servera iRozhlas o tornádo s najväčším počtom obetí od roku 2001. Necelý rok potom zasiahlo oblasť ďalšie tornádo, tentokrát poškodilo desiatky domov v obci Lanžhot. Rýchlosť vetra dosahovala asi 150 kilometrov za hodinu.

Udalosť vyvolala veľkú vlnu solidarity. Na pomoc zasiahnutým ľuďom sa vybralo dovtedy najviac peňazí v Českej republike, do konca roka 2021 to bolo takmer 100 miliónov českých korún (približne štyri milióny eur). Túto sumu neskôr prekonala zbierka pre ľudí zasiahnutých vojnou na Ukrajine. Okrem finančnej pomoci pomáhali miestnym dobrovoľníci, mnohí prišli aj zo Slovenska.