Quantcast
< sekcia Zahraničie

V Hamburgu zadržali luxusnú jachtu vlastnenú Rusom na sankčnom zozname

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Achmedov (66) je ruský podnikateľ aktívny v energetickom sektore a v miestnej politike, píše DPA s odvolaním sa na sankčný zoznam EÚ.

Hamburg 13. mája (TASR) - Nemecké úrady zadržali luxusnú jachtu Luna patriacu ruskému podnikateľovi zo sankčného zoznamu Európskej únie, ktorý vznikol po začiatku invázie Ruska na Ukrajine. V piatok o tom informovala tlačová agentúra DPA.

Nemecký Spolkový kriminálny úrad (BKA) agentúre DPA potvrdil, že majiteľ Luny je na sankčnom zozname EÚ od 8. apríla. Hoci BKA neuviedol meno tohto sankcionovaného muža, v tvíte napísal, že majiteľom plavidla je podniakteľ Farchad Achmedov.

Achmedov (66) je ruský podnikateľ aktívny v energetickom sektore a v miestnej politike, píše DPA s odvolaním sa na sankčný zoznam EÚ.

"Založil spoločnosť Tansley Trading, ktorá dodáva zariadenia ruským producentom plynu, a stal sa menšinovým akcionárom v Nortgase, ropnej a plynárenskej spoločnosti na Sibíri, ako aj prezidentom korporácie Bechtel Energy. Má blízke vzťahy s Kremľom a je popredným podnikateľom v hospodárskom sektore," píše sa na zozname EÚ.

Superjachta Luna, ohodnotená na 400 miliónov eur, bola zadržaná, pretože podlieha sankčnému zákonu. Je druhou megajachtou zadržanou v prístave Hamburg. Nemecké úrady tu ešte v aprílu zadržali obrovskú superjachtu Dilbar, keď zistili, že patrí sestre ruského oligarchu Ališera Usmanova.

Keď je zmrazený (pozastavený) majetok ako superjachta Luna, prakticky to znamená, že sa nesmie prevádzkovať, predať, používať ani prenajímať, ale "neprepadá v prospech nemeckých úradov", vysvetľuje DPA.