< sekcia Zahraničie

USA a Čína ohlásili spoluprácu pri riešení klimatickej krízy

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Vzťahy medzi Washingtonom a Pekingom v posledných rokoch a mesiacoch vyostrili spory ohľadne obchodu, ľudských práv, Taiwanu či čínskych teritoriálnych nárokov v oblasti Juhočínskeho mora.

Washington 18. apríla (TASR) - Spojené štáty a Čína sú "odhodlané spolupracovať" na riešení naliehavej otázky klimatických zmien, uviedli obe strany v sobotu v spoločnom vyhlásení. Informovala o tom agentúra AFP.

"Spojené štáty a Čína sú odhodlané pracovať spolu, ako aj s inými krajinami, na riešení klimatickej krízy, ktorej sa treba venovať s náležitou vážnosťou a naliehavosťou," uvádza sa v spoločnom vyhlásení amerického vyslanca pre otázky klímy Johna Kerryho a hlavného čínskeho klimatického vyjednávača Sie Čen-chuana.

John Kerry pricestoval do Číny na rokovania o klimatických zmenách vo štvrtok a v sobotu odletel do Južnej Kórey. Kerry je prvým predstaviteľom administratívy nového prezidenta USA Joea Bidena, ktorý navštívil Čínu, všíma si AFP.

Obe strany v spoločnom vyhlásení predstavili niekoľko spôsobov, ako môžu v otázke klímy spolupracovať. Zdôraznili napríklad "posilnenie svojich príslušných činností a spoluprácu v multilaterálnych procesoch vrátane Rámcového dohovoru OSN o zmene klímy a parížskej dohody".

Návšteva amerického vyslanca sa uskutočnila pred medzinárodným klimatickým summitom, na ktorý americký prezident Biden pozval 40 svetových lídrov vrátane čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga. Ten však doteraz neuviedol, či sa ho zúčastní. Virtuálny summit sa uskutoční 22.-23. apríla.

Čína a USA sú najväčšími producentmi uhlíkových emisií, ktoré prispievajú k otepľovaniu planéty, a ich postoje sú preto kľúčové pre akékoľvek medzinárodné úsilie v tejto otázke. Na november je plánovaná ďalšia klimatická konferencia Organizácie Spojených národov COP 26, ktorá sa uskutoční v škótskom Glasgowe.

Vzťahy medzi Washingtonom a Pekingom v posledných rokoch a mesiacoch vyostrili spory ohľadne obchodu, ľudských práv, Taiwanu či čínskych teritoriálnych nárokov v oblasti Juhočínskeho mora.