< sekcia Zahraničie

USA a Južná Kórea prerušili rozhovory o financovaní amerických vojakov

Na snímke americkí vojaci. Foto: TASRAP

Administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa svojho ázijského spojenca už viackrát vyzvala, aby zvýšil svoje výdavky na pôsobenie amerických vojakov v tomto regióne.

Soul 19. novembra (TASR) - Rozhovory medzi Spojenými štátmi a Južnou Kóreou týkajúce sa financovania prítomnosti desiatok tisíc amerických vojakov v Južnej Kórei boli v utorok predčasne prerušené. Informovala o tom tlačová agentúra DPA s odvolaním sa na juhokórejské ministerstvo zahraničných vecí, podľa ktorého neprebehli podľa plánu.

Juhokórejský minister zahraničných vecí vyhlásil, že Spojené štáty žiadali, aby bol príspevok krajiny "radikálne vyšší", čo je pre Južnú Kóreu neakceptovateľné. Podľa mediálnych správ Washington chce, aby Soul platil až päť miliárd dolárov ročne - čo predstavuje približne päťkrát vyššiu sumu, ako krajina platí v súčasnosti.

Vyjednávač za Spojené štáty James DeHart následne uviedol, že Washington žiadal "spravodlivé a pomerné" prerozdelenie výdavkov spojených s prítomnosťou približne 28.000 amerických vojakov v Južnej Kórei, ktorí sa majú podieľať na zastavení prípadnej severokórejskej agresie. DeHart, ktorého citovali miestne médiá, uviedol, že Spojené štáty sa stiahli z rokovaní, aby Kórea dostala čas na premyslenie.

Administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa svojho ázijského spojenca už viackrát vyzvala, aby zvýšil svoje výdavky na pôsobenie amerických vojakov v tomto regióne. Americký minister obrany Mark Esper počas svojej piatkovej návštevy v Soule takisto naliehal na Južnú Kóreu, aby platila viac za rozmiestnenie amerických vojakov na svojom území.