Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 1. apríl 2023Meniny má Hugo
< sekcia Zahraničie

USA a štáty Perzského zálivu: Zabráňme vyzbrojeniu Iránu diplomaciou

Americký prezident Joe Biden na summite Rady pre spoluprácu arabských štátov Perzského zálivu (GCC) 16. júla 2022 v saudskoarabskej Džidde. Foto: TASR / AP

Bidenov predchodca Donald Trump rozhodol o odstúpení USA od jadrovej dohody s Iránom, ktorú pred siedmimi rokmi vo Viedni podpísali aj Čína, Nemecko, Francúzsko, Británia a Rusko.

Džidda 17. júla (TASR) – Spojené štáty a členovia Rady pre spoluprácu arabských štátov Perzského zálivu (GCC) chcú zabrániť jadrovému vyzbrojeniu Iránu diplomatickými cestami. Región Perzského zálivu musí zostať bez zbraní hromadného ničenia, uviedla rada v noci na nedeľu v spoločnom vyhlásení po summite s prezidentom USA Joeom Bidenom.

Hlavy štátov a vlád zdôraznili "ústredný význam diplomatického úsilia" pri snahách zabrániť Iránu vo vývoji jadrových zbraní, informovala agentúra DPA.

Biden v sobotu na summite GCC v saudskoarabskej Džidde povedal, že USA naďalej spolupracujú s krajinami regiónu s cieľom čeliť hrozbám, ktoré predstavuje Irán, súčasne sa však usilujú o opätovné obmedzenie iránskeho nukleárneho programu diplomatickou cestou. Narážal na rozhovory zamerané na oživenie tzv. jadrovej dohody s Teheránom z roku 2015.

"Nech sa však stane čokoľvek, Spojené štáty sú odhodlané postarať sa o to, aby Irán nikdy nezískal jadrovú zbraň," vyhlásil šéf Bieleho domu.

Bidenov predchodca Donald Trump rozhodol o odstúpení USA od jadrovej dohody s Iránom, ktorú pred siedmimi rokmi vo Viedni podpísali aj Čína, Nemecko, Francúzsko, Británia a Rusko. Rokovania o jej oživení už niekoľko mesiacov viaznu.