Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 5. október 2023Meniny má Viera
< sekcia Zahraničie

FOTO: Násilnosti v Kapitole si vyžiadali životy štyroch ľudí

Na snímke osobu odvážajú na nosidlách do sanitky pred budovou Kapitolu 6. januára 2021 vo Washingtone Foto: TASR/AP

Počas násilností polícia zadržala 52 osôb, 26 z nich zadržala na pôde Kapitolu.

Washington 7. januára (TASR) – Pri stredajšom násilnom vniknutí stúpencov amerického prezidenta Donalda Trumpa do sídla amerického Kongresu v hlavnom meste Washington prišli o život štyria ľudia. Informovali o tom vo štvrtok svetové agentúry s odvolaním sa na šéfa tamojšej polície Roberta Conteeho.

Počas potýčok medzi protestujúcimi a policajtmi priamo v priestoroch Kongresu bola do hrudníka postrelená žena, ktorá neskôr v nemocnici zomrela, povedal Contee. O jej úmrtí už predtým informovali médiá.

Podľa nich ide o bývalú príslušníčku letectva Spojených štátov (USAF) Ashli Babbittovú z kalifornského mesta San Diego.

„Bola veľkým podporovateľom prezidenta Trumpa," uviedol Babbittovej manžel, ktorého citovala lokálna televízna stanica KUSI. Babbittová vyjadrovala podporu Trumpovi aj na svojom účte na Twitteri. „Nič nás nezastaví. Búrka je tu a zasiahne hlavné mesto za necelých 24 hodín!" napísala v utorok.

Smrť ďalších troch ľudí, dvoch mužov a jednej ženy, však podľa Conteeho nesúvisí s nepokojmi. Tieto osoby zomreli v bezprostrednom okolí sídla Kongresu v dôsledku akútnych zdravotných problémov.

Pri potýčkach utrpelo zranenia niekoľko civilistov a 14 policajtov. Polícia zadržala 52 osôb, 26 z nich na pôde Kapitolu. V jeho priestoroch zaistila dve rúrkové bomby - v blízkosti kancelárií republikánov aj demokratov. V areáli Kapitolu našla zaparkované auto, v ktorom sa nachádzala zbraň a zápalná fľaša.

Starostka Washingtonu Muriel Bowserová v tejto súvislosti predĺžila stav núdze v hlavnom meste na nasledujúce dva týždne až do inaugurácie zvoleného prezidenta Joea Bidena.

Stovky Trumpových priaznivcov obklopili v stredu budovu Kongresu, strhli barikády pred hlavným vchodom a desiatky z nich vnikli aj dovnútra po tom, ako sa jeho obe komory zišli na zasadnutí, na ktorom mali potvrdiť víťazstvo Trumpovho vyzývateľa Joea Bidena v novembrových prezidentských voľbách. V chaotickej situácii zasadnutie prerušili a kongresmanov i novinárov evakuovali.O niekoľko hodín neskôr polícia vyhlásila, že bezpečnosť Kapitolu bola opäť zaistená. O polnoci SEČ začal v celom hlavnom meste platiť zákazu nočného vychádzania. Do ulíc vyslali príslušníkov Národnej gardy a federálnej polície.

Starostka Washingtonu Muriel Bowserová stanovila zákaz vychádzania od 18:00 miestneho času (štvrtok 0:00 SEČ) do štvrtka 6:00 (12:00 SEČ). Zároveň predĺžila stav núdze v hlavnom meste na nasledujúce dva týždne.