Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 4. október 2023Meniny má František
< sekcia Zahraničie

Austin ocenil Ukrajinu na bojisku a potvrdil príchod tankov Abrams

Americký minister obrany Lloyd Austin (vľavo) a ukrajinský minister obrany Rustem Umerov na stretnutí na leteckej základni Ramstein v Nemecku 19. septembra 2023. Foto: TASR/AP

Washington tieto stroje Kyjevu prisľúbil začiatkom tohto roka v rámci bezpečnostnej pomoci v hodnote viac než 43 miliárd dolárov.

Ramstein 19. septembra (TASR) - Americký minister obrany Lloyd Austin v utorok ocenil pokrok Ukrajiny v jej protiofenzíve proti Rusku a uviedol, že Kyjev čoskoro dostane americké tanky Abrams M1. TASR správu prevzala z agentúry AFP a oficiálnej webovej stránky amerického rezortu obrany.

"Ukrajinská protiofenzíva pokračuje v stabilnom postupe smerom vpred a smelí ukrajinskí vojaci prerážajú ťažko opevnené línie ruskej armády," povedal Austin pred 5. stretnutím členov tzv. kontaktnej skupiny pre Ukrajinu.

Pokrok Ukrajiny označil za potvrdenie bojového ducha obyvateľov. Pripomenul, že úspechy krajiny závisia aj od podpory členských krajín kontaktnej skupiny a jej záväzok bude v ďalších bojoch dôležitý.

USA a ich partneri podľa Austina prisľúbili Ukrajine viac než 76 miliárd dolárov vo forme priamej bezpečnostnej pomoci na podporu jej obrany.

Americký minister obrany tiež povedal, že Ukrajina čoskoro od Spojených štátov dostane nové tanky typu Abrams M1. Washington tieto stroje Kyjevu prisľúbil začiatkom tohto roka v rámci bezpečnostnej pomoci v hodnote viac než 43 miliárd dolárov.