Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 13. apríl 2024Meniny má Aleš
< sekcia Zahraničie

USA budú s Ruskom spolupracovať na ISS ešte najmenej desať rokov

Medzinárodná vesmírna stanica ISS Foto: TASR/AP

Úrad NASA oznámil, že víta spoluprácu so zahraničnými partnermi na ISS.

Washington 26. februára (TASR) - Spojené štáty plánujú spolupracovať s Ruskom a inými krajinami na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS) ešte najmenej desať rokov. Oznámil to hovorca amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) Allard Beutel, ktorého dnes citovala agentúra TASS.

V reakcii na rozhodnutie ruskej vesmírnej agentúry Roskosmos používať ISS do roku 2024 Beutel uviedol, že administratíva amerického prezidenta Baracka Obamu tiež ohlásila zámery na spoločné využívanie ISS do daného roku.Beutel zdôraznil, že NASA víta spoluprácu so zahraničnými partnermi na ISS. Odmietol však komentovať plány Roskosmosu na vytvorenie ruského orbitálneho systému na báze modulov, ktoré sa môžu odpojiť od stanice. Moskva plánuje pozastaviť medzinárodné využívanie ISS do desiatich rokov a z demontovaných častí skonštruovať vlastný orbitálny systém.

Spojené štáty vlani prerušili spoluprácu s Ruskom vo vesmírnej oblasti vzhľadom na situáciu na Ukrajine. Jedinú výnimku tvorí projekt ISS, ktorý americkí špecialisti považujú za jedinečnú platformu pre vedecké pokusy a pozorovania.