< sekcia Zahraničie

USA: Eritrejskí vojaci by mali opustiť etiópsky región Tigraj

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Spojené štáty požadujú okamžité ukončenie bojov v regióne Tigraj a zabezpečenie prístupu pre humanitárnu pomoc do tejto oblasti.

Nairobi 27. januára (TASR) - Spojené štáty žiadajú, aby všetci eritrejskí vojaci "okamžite" opustili sporný región Tigraj v susednej Etiópii, informovala v stredu agentúra AP.

Hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí sa v utorok v e-maile pre agentúru AP odvolával na "dôveryhodné správy o plienení, sexuálnom násilí, útokoch na utečenecké tábory a ďalších prípadoch porušovania ľudských práv".

"Existujú dôkazy, že eritrejskí vojaci násilne vracajú eritrejských utečencov z regiónu Tigraj naspäť do vlasti," uviedol hovorca.

Eritrejskí vojaci podporujú etiópsku armádu v boji proti povstalcom zo spornému regiónu Tigraj, hoci etiópska vláda ich prítomnosť popiera, píše AP. Súčasný postoj USA sa podľa AP výrazne odlišuje od ich postoja na začiatku konfliktu v tomto regióne, keď administratíva bývalého prezidenta Donalda Trumpa Eritreu chválila za jej "zdržanlivosť".

Spojené štáty žiadajú nezávislé a transparentné vyšetrovanie údajných prípadov zneužívania. Takisto požadujú okamžité ukončenie bojov v regióne Tigraj a zabezpečenie prístupu pre humanitárnu pomoc do tejto oblasti.

Politická a humanitárna kríza sa v etiópskom štáte Tigraj vystupňovala, keď etiópsky premiér Abiy Ahmed začiatkom novembra 2020 nariadil, aby etiópska armáda spustila operáciu proti jednotkám Tigrajského ľudovo-oslobodzovacieho frontu (TPLF), ktorý bol v Etiópii dominantnou politickou silou takmer tri desaťročia.