Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 16. jún 2024Meniny má Blanka a Bianka
< sekcia Zahraničie

USA: Iránski inštruktori pomáhajú Rusom na Kryme pri útokoch s dronmi

Na snímke dron pár sekúnd pred útokom na budovy v ukrajinskej metropole Kyjev 17. októbra 2022. Foto: TASR/AP

Dodávky iránskych dronov pre Rusko Moskva aj Teherán opakovane odmietajú. Európska únia napriek tomu vo štvrtok schválila voči Iránu sankcie.

Washington 21. októbra (TASR) - Biely dom vo štvrtok oznámil, že iránsky vojenský personál sa nachádza priamo na území Moskvou anektovaného Krymského polostrova, kde pomáha ruským silám pri útokoch dronmi, ktorých cieľmi sú ukrajinská infraštruktúra a civilné obyvateľstvo. TASR správu prevzala z agentúr AFP a AP.

"Vyhodnotili sme, že iránsky vojenský personál bol na Kryme a pomáhal Rusku pri týchto operáciách," povedal novinárom hovorca Rady pre národnú bezpečnosť John Kirby.

Irán na Krym, ktorý Moskva v roku 2014 nezákonne anektovala, podľa Kirbyho vyslal "relatívne malý" počet inštruktorov. "Máme informácie, že Iránci poslali na Krym inštruktorov a technickú podporu, ale sú to Rusi, ktorí majú na starosti navádzanie (dronov)," povedal Kirby.

Dodávky iránskych dronov pre Rusko Moskva aj Teherán opakovane odmietajú. Európska únia napriek tomu vo štvrtok schválila voči Iránu sankcie.

Kirby zdôraznil, že USA budú pokračovať v dôraznom presadzovaní všetkých svojich sankcií týkajúcich sa obchodovania Ruska a Iránu so zbraňami a využijú všetky prostriedky, aby Iránu zabránili dodávať drony Rusku, ktoré potom nasadí do bojov na Ukrajine.