< sekcia Zahraničie

USA vyplatili bývalým nacistom milióny dolárov na sociálnych dávkach

Na snímke z 28. februára 2005 dôchodca John Demjanjuk prichádza na federálny úrad v Clevelande na vypočúvanie pred imigračnými úradníkmi. Výsledky vyšetrovania nemeckých úradov, zverejnené 10. novembra, potvrdili, že údajný bývalý dozorca v nacistickom vyhladzovacom tábore má pravdepodobne na svedomí smrť najmenej 29 000 Židov. Foto: TASR/AP

Prísľub vyplácania sociálnych dávok v minulosti využívalo americké ministerstvo spravodlivosti v rámci vyvíjania tlaku na bývalých nacistov, aby dobrovoľne opustili územie USA.

Washington 20. októbra (TASR) - Americké úrady vyplatili desiatkam nacistických vojnových zločincov a bývalých príslušníkom SS milióny dolárov na sociálnych dávkach. Vyplýva to z dnes zverejnených zistení agentúry AP.

Dávky dostávali osoby vyhostené zo Spojených štátov pre svoju nacistickú minulosť.

Vyplácala ich federálna Agentúra pre sociálnu bezpečnosť (SSA), a to na základe medzery v platnej americkej legislatíve.

Agentúra AP - na základe dokumentov americkej administratívy a rozhovorov so zainteresovanými činiteľmi - dospela k záveru, že od roku 1979 dostávalo dávky minimálne 38 zo 66 bývalých nacistov a vojnových zločincov, vypovedaných z USA.

Z vyšetrovania AP vyplýva, že prísľub vyplácania sociálnych dávok v minulosti využívalo americké ministerstvo spravodlivosti v rámci vyvíjania tlaku na bývalých nacistov, aby dobrovoľne opustili územie USA. Ak títo s takouto neoficiálnou dohodou súhlasili, alebo jednoducho utiekli z USA pred formálnou deportáciou, mohli aj v zahraničí naďalej poberať peniaze od SAA.

Úrad pre osobitné vyšetrovania (OSI), patriaci pod ministerstvo spravodlivosti, sa týmto spôsobom dokázal v mnohých prípadoch vyhnúť zdĺhavému deportačnému procesu a zvýšiť počty nacistov vyhostených zo Spojených štátov.

Tieto praktiky sa dlhodobo využívali napriek dôrazným námietkam amerického ministerstva zahraničných vecí, predstaviteľov SSA a nesúhlasu zahraničných partnerov USA. Výhrady však napokon prispeli k tomu, že sa program, neformálne nazývaný "Nazi dumping" (Odhadzovanie nacistov), prestal využívať. Medzera v amerických zákonoch, ktorá ho umožnila, ale odstránená nebola.

Agentúra AP identifikovala najmenej štyri prípady žijúcich poberateľov takýchto dávok. Je ním napríklad bývalý dozorca v koncentračnom tábore Sachsenhausen Martin Hartmann. Ten odišiel z USA do Berlína v roku 2007, krátko predtým, než mu odobrali americké občianstvo.

Ďalším je bývalý dozorca v koncentračnom tábore Auschwitz Jakob Denzinger (90), ktorý ušiel z USA do Nemecka v roku 2007. V súčasnosti žije v priestrannom byte v chorvátskom Osijeku.

Kongresmanka chce prešetriť správu, že bývalý nacista dostal milióny

Členka americkej Snemovne reprezentantov Carolyn Maloneyová požiadala o okamžité vyšetrovanie správy agentúry AP, podľa ktorej nacistický vojnový zločinec a bývalý člen SS dostal milióny dolárov v rámci amerického systému sociálneho zabezpečenia.

Maloneyová si vyšetrovanie vyžiadala v listoch, ktoré adresovala hlavným inšpektorom na americkom ministerstve spravodlivosti a správe sociálneho zabezpečenia. Maloneyová je vysokopostavenou členkou výboru pre dohľad a vládnu reformu. Platby pre nacistického zločinca označila za "hrubé zneužitie dolárov amerických daňových poplatníkov".

AP v nedeľu informovala, že veľké sociálne platby boli umožnené medzerou v právnych predpisoch.

Správa sociálneho zabezpečenia odmietla žiadosť tlačovej agentúry o poskytnutie zoznamu všetkých podozrivých nacistov, ktorí poberali sociálne dávky, ako aj celkovú sumu týchto platieb.