Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 25. marec 2023Meniny má Marián
< sekcia Zahraničie

USA nasadia v Estónsku vojakov v rámci posilnenia NATO

Na sníme americkí vojaci na bojovom vozidle. Foto: TASR - Michal Svítok

V Estónsku bude nasadená pešia rota, v podmienkach americkej armády ju tvorí 80 až 250 vojakov, uviedol vo vyhlásení estónsky rezort obrany.

Tallinn 8. decembra (TASR) - Spojené štáty do Estónska vyšlú v najbližších týždňoch ďalších vojakov a posilnia tak východné krídlo NATO. Vo štvrtok to oznámilo estónske ministerstvo obrany, informuje TASR podľa správy agentúry AP.

V Estónsku bude nasadená pešia rota, v podmienkach americkej armády ju tvorí 80 až 250 vojakov, uviedol vo vyhlásení estónsky rezort obrany. Doplní ju salvový raketomet HIMARS a súvisiace veliteľské a riadiace zariadenia a systémy.

"Toto rozhodnutie predstavuje významné posilnenie rotačnej vojenskej prítomnosti USA v Estónsku a pobaltských štátoch," povedal estónsky minister obrany Hanno Pevkur. Podľa jeho slov "to dokazuje dlhodobý záväzok Spojených štátov k bezpečnosti nášho regiónu".

Estónsko minulý týždeň oznámilo, že od Spojených štátov kúpi šesť salvových raketometov HIMARS vrátane munície za viac ako 200 miliónov dolárov. Pôjde o historicky najväčší nákup zbraní v Estónsku.