Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 25. apríl 2024Meniny má Marek
< sekcia Zahraničie

USA obvinili Rusko z posilňovania vojenskej prítomnosti v Líbyi

Na archívnej snímke zo 17. januára 2020 veliteľ Líbyjskej národnej armády (LNA) Chalífa Haftar. Foto: TASR/AP

Bitka o Syrtu by mohla rozpútať priamy konflikt medzi Tureckom - členom Severoatlantickej aliancie - a spojencami USA v regióne.

Washington 25. júla (TASR) - Americká armáda obvinila Rusko z poskytovania zbraní a bojovníkov Líbyi v úsilí zabezpečiť si oporný bod v tejto severoafrickej krajine.

Najnovšie tvrdenie Velenia Spojených štátov pre Afriku (AFRICOM) proti Rusku prichádza v čase, keď medzi líbyjskými konkurenčnými tábormi hrozí potenciálne krvavá bitka o strategicky významné pobrežné mesto Syrta.

Pentagón zverejnil fotografie, ktoré podľa neho dokazujú, že Rusko pokračuje v poskytovaní zásob a vybavenia takzvanej Wagnerovej skupine - ruskej súkromnej polovojenskej organizácii.

Podľa amerického rezortu obrany ruské vojenské lietadlá zásobujú bojovníkov Wagnerovej skupiny a ich stúpencov protivzdušnou výzbrojou, nákladnými a obrnenými vozidlami, ako aj bojovými stíhacími lietadlami.

Americká armáda v júli vyhlásila, že Wagnerova skupina umiestnila v líbyjskom hlavnom meste Tripolis a jeho okolí nášľapné míny a improvizované výbušné zariadenia.

Rusko používa Wagnerovu skupinu "ako svojho zástupcu v Líbyi na zabezpečenie si dlhodobej prítomnosti v oblasti Stredozemného mora", tvrdí AFRICOM, z vyhlásenia ktorého v noci na sobotu citovala stanica Slobodná Európa.

Rusko, najmä prostredníctvom Wagnerovej skupiny, podporuje na východe krajiny samozvanú Líbyjskú národnú armádu (LNA) veliteľa Chalífu Haftara v boji proti Vláde národnej jednoty (GNA), ktorá je uznaná Organizáciou Spojených národov (OSN). Haftarove sily majú podporu aj Francúzska, Egypta a Spojených arabských emirátov.

Turecko, ktoré vyslalo do Líbye svojich vojakov, drony, ako aj sýrskych povstaleckých žoldnierov, podporuje vládu v Tripolise - robí tak i Katar a Taliansko. Januárová intervencia Ankary v Líbyi obrátila vývoj situácie tým, že oslabila Haftarovu ofenzívu proti Tripolisu.

Bitka o Syrtu by mohla rozpútať priamy konflikt medzi Tureckom - členom Severoatlantickej aliancie - a spojencami USA v regióne. Spojené štáty podporujú prímerie, ktoré má viesť k politickému riešeniu.