Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 21. február 2024Meniny má Eleonóra
< sekcia Zahraničie

USA obvinili štyroch ruských vojakov z únosu a mučenia Američana

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Rusko a USA nemajú uzavretú dohodu o vydávaní osôb.

Washington 6. decembra (TASR) - Americké ministerstvo spravodlivosti v stredu obvinilo z vojnových zločinov štyroch príslušníkov ruskej armády, ktorí mali uniesť a mučiť Američana počas ruskej invázie na Ukrajinu. TASR správu prevzala z agentúr AP a AFP.

Incident sa odohral v roku 2022 v dedinr Mylove v Chersonskej oblasti na juhu Ukrajiny. Následne ho desať dní zadržiavali v ruskom vojenskom objekte, kde ho vypočúvali a bili. Muž bol neskôr evakuovaný spolu aj s manželkou, ktorá je Ukrajinka, uviedli americké úrady.

Americký minister vnútornej bezpečnosti Alejandro Mayorkas povedal, že Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI) muža, jeho rodinu a ďalšie osoby vypočuli s cieľom určiť totožnosť štvorice Rusov. Obvinení sú dvaja veliaci dôstojníci ozbrojených síl Ruska či samozvanej Doneckej ľudovej republiky (DĽR) a dvaja príslušníci s nižšou hodnosťou.

Američan agentom povedal, že ruskí vojaci ho vyzliekli, mierili na neho pištoľou a surovo ho zbili. "Dôkazy nazbierané našimi agentmi svedčia o brutalite, trestnosti a skazenosti ruskej invázie," povedal Mayorkas.

Rusko a USA nemajú uzavretú dohodu o vydávaní osôb. Ministerstvo spravodlivosti USA však opakovane začalo trestné stíhanie voči ruským občanom, najmä v spojitosti s kybernetickou kriminalitou. Americké úrady obvinené osoby v niektorých prípadoch zadržali po ich vycestovaní za hranice Ruska.