Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 2. december 2023Meniny má Bibiana
< sekcia Zahraničie

Spojené štáty odsúdili útoky proti kosovskej polícii

Kosovskí policajti strážia cestu vedúcu do kláštora Banjska počas policajnej operácie v kosovskom meste Zvečan 25. septembra 2023. Foto: TASR/AP

Kosovský minister vnútra Xhelal Sveçla v pondelok oznámil, že šesť osôb podozrivých zo streľby sa nachádza na území Srbska. Srbské úrady požiadal o ich vydanie.

Washington 25. septembra (TASR) - Spojené štáty rázne odsudzujú koordinované násilné útoky proti kosovskej polícii neďaleko pravoslávneho kláštora v obci Banjska, pri ktorých v nedeľu zomreli najmenej štyri osoby. TASR správu prevzala z oficiálnej webovej stránky amerického ministerstva zahraničných vecí.

Spojené štáty vyjadrili hlbokú sústrasť s rodinou kosovského policajta, ktorý bol zabitý pri výkone povinností. "Voči páchateľom tohto trestného činu musí byť vyvodená zodpovednosť v transparentnom procese vyšetrovania," uviedol americký minister zahraničných vecí Antony Blinken.

V mene USA vyzval vlády Kosova a Srbska, aby sa zdržali akýchkoľvek krokov či vyjadrení, ktoré by zvýšiť napätie. Obe strany žiada, aby spolu s medzinárodnými partnermi spolupracovali pri zmiernení napätej situácie, zaistení bezpečnosti, zásad právneho štátu a vrátili sa k dialógu, ktorý sprostredkovala EÚ.

"Spojené štáty oceňujú úzku spoluprácu kosovskej polície s misiou EÚ (EULEX) a s misiou NATO (KFOR), najmä v oblasti zaisťovania bezpečnosti civilistov v oblasti," uviedla americká diplomacia.

Po zabití policajta na severe Kosova v nedeľu ráno sa asi 30 ozbrojencov zabarikádovalo v pravoslávnom kláštore v obci Banjska. Kosovská polícia ich obliehala niekoľko hodín. Pri prestrelkách zahynuli traja ozbrojenci.

Polícia zadržala dvoch ozbrojencov a štyroch civilistov, ktorí boli s komandom v kontakte prostredníctvom rádiokomunikačných zariadení. Vypočúvali aj veriacich, ktorí boli v tom čase v kláštore Banjska.

Kosovský minister vnútra Xhelal Sveçla v pondelok oznámil, že šesť osôb podozrivých zo streľby sa nachádza na území Srbska. Srbské úrady požiadal o ich vydanie.