Washington 8. augusta (TASR) - Americké ministerstvo zahraničných vecí v piatok oznámilo, že vláda prezidenta Donalda Trumpa plánuje Kolumbii poskytnúť miliardu dolárov na pomoc v oblasti bezpečnosti. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.
Nový kolumbijský prezident Abelardo de la Espriella sa v piatok ujal úradu a prisľúbil vojnu proti povstaleckým skupinám zapojeným do obchodovania s drogami a začiatok novej éry úzkych vzťahov so Spojenými štátmi. Reuters pripomína, že Trump ho počas volieb podporoval.
„Ako základný kameň tohto obnoveného partnerstva majú Spojené štáty v spolupráci s Kongresom v úmysle oznámiť pomoc vo výške jednej miliardy dolárov v rámci bezpečnostného balíka na podporu vlády prezidenta De La Espriellu pri dosahovaní našich spoločných cieľov,“ uviedlo ministerstvo zahraničných vecí vo vyhlásení.
Americký rezort diplomacie skonštatoval, že Trumpova administratíva privítala pripojenie Kolumbie k iniciatíve „Štít Amerík“, i keď Bogota doposiaľ oficiálne nepotvrdila svoje pristúpenie. Koalícia sa zatiaľ skladá zo 17 latinskoamerických krajín a zameriava sa predovšetkým na boj proti drogovým kartelom. Členstvo v nej odmietli napríklad Brazília či Mexiko.
Trump sa v minulosti verejne pohádal s bývalým kolumbijským prezidentom Gustavom Petrom pre nesúlad postojov vo viacerých otázkach. Petro napríklad obvinil Trumpa zo „spoluúčasti na genocíde“ pre útoky Izraela na Pásmo Gazy, keďže USA podporujú Izrael, a žiadal tiež „trestné stíhanie“ pre americké útoky na lode v karibských vodách. Exprezident takisto kritizoval Trumpovu podporu De La Esprielly počas volieb.