Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 25. apríl 2024Meniny má Marek
< sekcia Zahraničie

USA plánujú pustiť do krajiny časť žiadateľov o azyl z Mexika

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Bývalý americký prezident Donald Trump v rámci svojej migračnej politiky zaviedol mechanizmus, na základe ktorého museli desaťtisíce žiadateľov o azyl čakať v Mexiku.

San Diego 12. februára (TASR) - Administratíva amerického prezidenta Joea Bidena v piatok oznámila plány, na základe ktorých by desaťtisíce žiadateľov o azyl mohli vstúpiť z Mexika do USA, kde by počkali na vypočutie imigračnými súdmi. Informovala o tom agentúra AP.

Prvých približne 25.000 žiadateľov o azyl podľa úradov do USA pustia 19. februára. Ich žiadosťami sa v súčasnosti zaoberajú americké imigračné súdy.

Vstup týchto ľudí by mal byť umožnený cez dva hraničné priechody, z ktorých každý prijme až 300 osôb denne, a tretí priechod s menšou kapacitou. Úrady konkrétne priechody neuviedli s cieľom vyhnúť sa následnému možnému náporu na týchto miestach.

Bývalý americký prezident Donald Trump v rámci svojej migračnej politiky zaviedol mechanizmus, na základe ktorého museli desaťtisíce žiadateľov o azyl čakať v Mexiku, pripomína AP.

Túto politiku s označením "Remain in Mexico" (Zostaňte v Mexiku) začali uplatňovať v januári 2019 v kalifornskom San Diegu a postupne zasiahla približne 70.000 žiadateľov.

Ministerstvo vnútornej bezpečnosti USA však po nástupe Bidena do funkcie zrušilo platnosť tohto opatrenia pre nových žiadateľov o azyl. Odvtedy niektorých z čakateľov na azyl pustili na územie USA. Zároveň ich predvolali pred imigračné súdy.

Súdne vypočúvania v rámci programu "Zostaň v Mexiku" sú z dôvodu pandémie pozastavené od júna minulého roka, píše AP. Americké ministerstvo pre vnútornú bezpečnosť uviedlo, že čoskoro oznámi systém dostupný prostredníctvom telefónu alebo on-line, ktorý žiadateľom o azyl poskytne informácie. Pred vstupom do USA budú musieť absolvovať test na ochorenie COVID-19.

Nový americký prezident Biden začiatkom februára podpísal tri výnosy o "modernizácii" imigračného systému Spojených štátov.